Előszó
Csaknem három évtizede szolgálja a magyar középiskolai fizikája tanítás ügyét Szijártó Miklós tankönyve. Jelen kiadásban a könyv az új tantervnek és utasításoknak megfelelő átdolgozásban indul útra. Igyekeztem a tanterv követelményeinek és az utasítások szellemének lehetőségig eleget tenni.
Tanításunk céljának megfelelően mindenütt a tünemény áll előtérben. Kísérletekben sok bevált régi dolgot megtartottam. Hazánk nehéz anyagi helyzete nem engedi meg, hogy mindenben a legmodernebbet vegyük elő.
Matematikából, infinitézimális számításból csak a legszükségesebb anyagot használtam. A szöveget bizonyos mértékben rövidítettem, kiemelve a lényegest. Kis betűkkel adtam a kísérletek közül azokat, amelyek más módon is szokásosak; pl. sok helyen Atwoodgép helyett lejtőn fogják az egyenletesen változó mozgást bevezetni.
Az utasítások szellemében átmenetileg tárgyalandó részek és a tanulók háziolvasmányául szánt fejezetek kisbetűsök, ezekből az anyagválogatás a tanár dolga.
A helyszűke miatt nem adhattam többet sem a történelmi összefoglalásokból, sem a példákból. A kidolgozott példákkal a tanítás munkáját óhajtottam szolgálni, hogy annál több idő maradjon a szemléltetés, kísérletezés munkájára.
Az angol és német irodalom ismerői ábrákon és módszeren fel fogják ismerni Gregory, K. Hahn, Poske-Bavink, Bohn könyveinek hatását. A történelemre Hoppé könyvét használtam.
Hálás köszönetet mondok Szabó Gábor és dr. Tóth Géza főiskolai tanár uraknak értékes tanácsaikért, Kiricsi János reáliskolai és Müller Kálmán reálgimn. tanár uraknak a javítás fáradságos munkájáért.
Kérem az igen tisztelt Kartársakat, fogadják a könyvet átdolgozott alakjában olyan szívesen, amint abban része volt az elmúlt három évtizedben.
Vissza