Előszó
A 2007-es esztendő fontos változásokat hozott a magyarországi nemzeti és etnikai kisebbségekkel kapcsolatos kormányzati feladatok tartalmi elemeit és szervezeti kereteit illetően. A kisebbségek kulturális autonómiájának megerősítése, a nemzetiségi közösségek esélyegyenlőségének javítása, az e célok elérését szolgáló európai uniós források hatékonyabb bevonása érdekében a kormányzat a kisebbségpolitika dinamizálását határozta el. A szakpolitikai célok hatékonyabb végrehajtása érdekében - az államigazgatás szervezetrendszerének átalakulása részeként - a magyarországi nemzeti és etnikai kisebbségekkel összefüggő állami feladatok irányítása a Miniszterelnöki Hivatalt vezető miniszter hatáskörébe került, az ezzel kapcsolatos tevékenységet pedig a Kisebbség- és Nemzetpolitikai Szakállamtitkárság szervezi. A Miniszterelnöki Hivatalban 2007. február 1-jétől - a korábbi Nemzeti és Etnikai Kisebbségi Hivatal helyett - a Szakállamtitkárság szervezeti egységeként létrejött a Nemzeti és Etnikai Kisebbségi Főosztály.
Az elmúlt esztendő jelentős eseménye volt a 13 hazai kisebbség országos önkormányzatainak választása, megalakulása: 2007-ben első ízben került sor megyei, területi kisebbségi választások megválasztására is. Így a korábbi fővárosi szintű kisebbségi önkormányzatok mellett megyei kisebbségi önkormányzatok is alakulhattak. A múlt év folyamán elkezdték tevékenységüket a Miniszterelnöki Hivatal Kisebbség- és Nemzetpolitikai Szakállamtitkársága irányításával, a Nemzeti és Etnikai Kisebbségi Főosztály koordinációja mellett létrehozott munkacsoportok. A Közjogi-, a Finanszírozási és a Média munkacsoport feladata a kisebbségekkel kapcsolatos kormányzati munka szakmai megalapozása.
A Közjogi munkacsoport feladatául kapta a kisebbségek parlamenti képviseletére vonatkozó jogszabály megalkotásához szükséges koncepció előkészítését, a kisebbségeket érintő jogszabályok áttekintését, elemzését. A testület javaslatokat fogalmaz meg a szükséges módosításokat illetően, különös tekintettel a kisebbségi önkormányzati választójogi szabályokra, valamint a nemzeti és etnikai kisebbségek jogairól szóló törvényben foglaltakra.
A Média munkacsoport megvitatta a hazai nemzeti és etnikai kisebbségek médiajogait érintő kérdéseket, e jogok gyakorlati érvényesülése helyzetét. A szakmai testület javaslatok tett a közmédiumok működtetői számára a kisebbségek közösségi anyanyelvű médiája konszolidált működése biztosítása, továbbfejlesztése érdekében.
A Finanszírozási munkacsoport elvégezte a kisebbségi önkormányzatok működési feltételeinek és finanszírozási rendjének áttekintését, a kisebbségi szervezetek pénzügyi támogatási rendszerének értékelését, a Magyarországi Nemzeti és Etnikai Kisebbségekért Közalapítvány helyzetének felmérését, és megvizsgálta a hazai kisebbségek bevonásának lehetőségét az európai uniós források felhasználásába.
A magyarországi kisebbségek kulturális autonómiája gyakorlati érvényesüléséhez a Miniszterelnöki Hivatal Kisebbség- és Nemzetpolitikai Szakállamtitkársága útján nyújtott költségvetési támogatások révén 2007-től kezdődően immár mind a 13 magyarországi nemzeti és etnikai kisebbség országos önkormányzata rendelkezik saját fenntartású oktatási és kulturális intézménnyel.
Vissza