1.061.492

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

Kisalföld erdőgazdasági tájcsoport

Értesítőt kérek a kiadóról
Értesítőt kérek a sorozatról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

A Kisalföld medencéjét a Dunántúli Középhegység választja el a Nagy-alföldtől. Nyugaton az Alpok nyúlványai határolják, északon pedig a hazánkhoz tartozó részét a Duna vonala zárja le. Felülete... Tovább

Előszó

A Kisalföld medencéjét a Dunántúli Középhegység választja el a Nagy-alföldtől. Nyugaton az Alpok nyúlványai határolják, északon pedig a hazánkhoz tartozó részét a Duna vonala zárja le. Felülete nagyrészt teljesen sík, az Alpok felől érkező folyók azonban számos, egymással jól elhatárolható részre tagolják.
Északi részén a Mosoni-Duna és a Nagy-Duna által bezárt terület, a Szigetköz, folyami hordalékon épült fel. A hegyek közül kilépő Duna ezen a szakaszon válik középszakasz jellegűvé, ezért a lerakott hordalék is nagyobbrészt a durvább frakciókba tartozik. Nagy mennyiségű kavicsot és durvább homokot rakott le, erre a későbbi kiöntések finomabb hordaléka rakódott. Mindkét Dunaág mentén számtalan apróbb sziget és zátony húzódik, ilyenek még ma is nagy számban képződnek.
A Szigetköztől délnyugatra húzódik a Hanság és Fertő-tó medencéje. A negyedkor folyamán bekövetkező feltöltődés során az Alpokból jövő folyók vizenyősítették el a területet, s az általuk lerakott kemenesi hordaléktakaró a víz lefolyását kelet felé elzárta. Az elvizenyősödés hatására az egész terület eltőzegesedett, s ma is legnagyobbrészt a tőzeg alkotja a talajképző kőzetet. A felszín sík, egy-két méteres kiemelkedések fordulnak elő csupán. A Hanság lecsapolása folyamatban van.
A Hanság és Rába között húzódó sík terület, a Rábaköz, ugyancsak folyami eredetű üledéken épült fel. Jelentős részét már egészen sekélyen, a felszíntől 40-50 cm-re elhelyezkedő kavicstakaró alkotja, amit az ugyancsak folyami eredetű agyag cementál össze.
A Győrtől nyugatra fekvő vidék ugyancsak folyami eredetű homokon helyezkedik el, felszíne azonban már kevésbé sík, mert több löszvonulat is húzódik rajta keresztül.
A Kisalföldet délről a Marcal és Rába folyók között húzódó Kemeneshát és Kemenesalja határolja. Mindkettőt széles kiterjedésű kavicstakaró borítja. Vissza

Tartalom

A Kisalföld erdőgazdasági tájcsoport földrajzi fekvése, geológiai és domborzati jellemzői 7
A Kisalföld erdőgazdasági tájcsoport talajviszonyai 8
A Kisalföld erdőgazdasági tájcsoport fafajpolitikai irányelvei 10
Fafajok korosztály megoszlása a tájcsoportban 17
Kimutatás az egyes erdőtípusok vízgazdálkodási fokonkénti térfoglalásáról 18
Kimutatás a fafajok térfoglalásának alakulásáról jelenleg és a jövőben 20
24. Kisalföld erdőgazdasági táj 21
44. Kemenesalja erdőgazdasági táj 45
49. Hanság erdőgazdasági táj 111
50. Szigetköz erdőgazdasági táj 143
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem