Előszó
A győri szeszipar történeti anyagának megjelenésével hasznos könyv kerül az olvasó kezébe. Olvasmány lehet mindazoknak, akiket érdekel Győr város rövid története, s ezen belül - mint ipartörténeti érdekesség - a szeszipar fejlődése is.
Ez a kötet tulajdonképpen két nagy időszakot ölel át, egyrészt a kapitalizmus kialakulásának, fejlődésének, másrészt a felszabadulás utáni rohanó események időszakát. Ezeken belül olyan dolgok történtek a világban, mint az I. világháború, a Tanácsköztársaság, a II. világháború és 1956.
A gyárat 1884. május 28-án alapította több tekintélyes és egyben jó gazdasági érzékkel és tőkével rendelkező győri polgár. Ma már természetesen nem él azok közül egy ember sem, akiknek keze alatt elsőként folyt ki a finomítókészülékből az első liter finomított szesz, de a ma még élő, idősebb nemzedék e mű olvasásakor személyes emlékekkel át tudja élni a gyár több évtizedes fejlődését.
Hosszú utat tett meg ez alatt a száz esztendő alatt a gyár. Termékeinek összetétele gyakran változott, de fő gyártmánya, a finomszesz, mindig a legjelentősebb volt. A tőkéseknek busás haszon volt a gyár tulajdonjoga, a munkásosztály pedig élt egyik napról a másikra. De ezzel párhuzamosan kifejlődött tudása, öntudata is.
A mű azokat a fontos eseményeket öleli fel, amelyek az elmúlt egy évszázad alatt jelentősek voltak. Különösen jelentős a felszabadulás, illetve az 1956 utáni időszak, főleg a '60-as évektől napjainkig. E kötetnek le kellett arról mondani, hogy név szerint foglalkozzon azokkal, akik sokat tettek a gyárért, mert teljességre törekedni nem lehetett, megbántani pedig senkit sem szabad azzal, hogy neve kimaradt a műből. Nagyon sokan vannak, akik egész életüket a szesziparban töltötték el, itt eszméltek fel, itt váltak kiváló szakemberekké, vezetőkké. Tisztelet azoknak, akik korábban embertelen körülmények között dolgoztak és kitartottak a gyár mellett. A törzsgárdatagság amely tíz év után kezdődik - a dolgozók 36%-át teszi ki.
Vissza