1.063.817

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

Királyi Magyar Egyetemi Nyomda Könyvei 1942

Budapest
Kiadó: Királyi Magyar Egyetemi Nyomda
Kiadás helye: Budapest
Kiadás éve:
Kötés típusa: Tűzött kötés
Oldalszám: 60 oldal
Sorozatcím:
Kötetszám:
Nyelv: Magyar  
Méret: 19 cm x 12 cm
ISBN:
Értesítőt kérek a kiadóról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

Háromszázhatvanöt éve annak, hogy egy lelkes és tudós műveltségű magyar egyházférfiú megvetette a mai Egyetemi Nyomda alapját. Telegdi Miklós esztergomi nagyprépost, felismervén egy katolikus... Tovább

Előszó

Háromszázhatvanöt éve annak, hogy egy lelkes és tudós műveltségű magyar egyházférfiú megvetette a mai Egyetemi Nyomda alapját. Telegdi Miklós esztergomi nagyprépost, felismervén egy katolikus egyházi nyomda ügyének jelentőségét, 1577-ben megvette a bécsi jezsuiták nyomdafelszerelését és azt áttelepítette a rend nagyszombati házába. Ezzel az évszámmal kezdődik az Egyetemi Nyomda története, azé a nyomdáé, mely azóta hazánk egyik legjelentősebb és legnemzetibb kultúrintézménye lett. Háromszázhatvanötödik éve szolgálja szakadatlanul és töretlen lendülettel a magyar művelődés ügyét a magyar könyv szolgálatában. Ilyen hosszú ideje megszakítás nélkül működő nyomdának a külföldön is párját kell keresni. Csak egyetlenegy vetélytársa van, az 1521-ben Zürichben már működő Froschauer-nyomda, amely a XVIII. században az Orell-család birtokába jutott, s ma mint Orell-Füssli cég működik és nálunk is ismertté tette nevét, mert itt készültek legutolsó koronaértékű bankjegyeink.
A nagyszombati nyomda azonnal munkához látott. Az első könyv, amelyet kiad, alapítójának, Telegdi Miklósnak egyik munkája: magyarnyelvű. A nyomda persze eleinte kicsi, valószínűleg csak egy nyomó-szedő legénye volt, akit néhány inas támogatott. Főirányítója Telegdi, aki maga is sok időt töltött a műhelyben.
Telegdi halála után a nyomdáért az esztergomi főkáptalan és a nagyszombati jezsuiták kezdtek versenyt. A-nyomda, amely Nagyszombatban a pékek utcájában az egyházmegyei könyvtárral együtt külön épületet kapott, végül is a jezsuita akadémiához kapcsolódott. Ez az akadémia 1635-ben egyetemmé alakulván, a nyomda is egyetemivé lett. Vissza

Fülszöveg

A 365 éves Királyi Magyar Egyetemi Nyomda könyvei a legkiválóbb magyar tudósok és írók alkotásai a magyar nyomdaművészet hagyományainak eszközeivel készülnek. Tartalmukban a magyarság önismeretét és az egyetemes kultúra anyagát tárják föl, segítik megismerni azt, ami mély és igaz érték.

Tartalom

Az Egyetemi Nyomda története
Hungarológia
Magyar Könyvbarátok
Kiadványok
Ifjúsági könyvek
A Természettudományi Társulat könyvei
Megvásárolható példányok
Állapotfotók
Királyi Magyar Egyetemi Nyomda Könyvei 1942 Királyi Magyar Egyetemi Nyomda Könyvei 1942

A borító foltos.

Állapot: Közepes
2.480 Ft
990 ,-Ft 60
5 pont kapható
Kosárba