1.067.894

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

Budapest, V. kerületi Szemere u. 5. sz. alatti Általános Iskola és Háziasszonyképző Szakiskola évkönyve az 1993/94-es tanévről

Értesítőt kérek a kiadóról
Értesítőt kérek a sorozatról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

Az 1993/94-es tanévtől kezdődően szeretnénk feleleveníteni iskolánk régi hagyományát. Ismét kiadjuk iskolánk évkönyvét. Szeretnénk megismertetni az Olvasót iskolánk életével, eredményeivel,... Tovább

Előszó

Az 1993/94-es tanévtől kezdődően szeretnénk feleleveníteni iskolánk régi hagyományát. Ismét kiadjuk iskolánk évkönyvét. Szeretnénk megismertetni az Olvasót iskolánk életével, eredményeivel, terveivel, sikereinkkel, sikertelenségeinkkel, egyszóval mindennel, ami mindennapjainkat érinti. Reméljük a könyv lapozgatása most, és esetleg évtizedek múlva is örömet okoz forgatójának, amikor egy elfeledett (vagy csak annak vélt) nevet, eseményt újra felidéz. Nem kis örömet okozott nekünk is a leporolt, századeleji "értesítők" fellapozása. Álljon itt néhány érdekes és tanulságos részlet az 1902/03-as és 1903/04-es értesítőkből. így látta Velősy Lipót "Községi Elemi Fiú- és Leányiskola" igazgatója a tanulóifjúságot 1903-ban:
"Ami a tanulóifjúság szorgalmát és viseletét illeti, különösen ki kell emelnem, hogy a leányok minden tekintetben fölötte állnak a fiúknak. Szorgalmasabbak, rendesebbek és önérzetesebbek a fiúknál. Csintalan, nyugtalan, illetlen viseletű és szófogadatlan gyermekben sem volt hiány, de hát ilyenek hol nincsenek? Az iskolalátogatás általában véve pontosnak mondható. Azért akadt egy-két csavargó gyermek, akiknél a szülő gondatlansága volt az oka a mulasztásnak." Ezen rövid bevezető után okulásként nézzük, hogyan próbálta a tantestület a "csintalan" gyermeksereget megfékezni 1903-ban:
"Rendtartási és fegyelmi szabályok"
Hogy már az elemi iskolai tanuló is tudja, miszerint az iskola falain belül mindnyájan egyenlő elbánás alá esnek s így mindnyájuknak bizonyos rendhez és szabályokhoz kell alkalmazkodniok, szeptember 12-én törvényolvasást tartottunk, mely alkalommal felolvastuk és megmagyaráztuk az alábbi szabályokat:
1. Minden tanuló köteles a tanulásra meghatározott órákra tankönyveivel és egyéb iskolai szereivel, tisztán felöltözve, pontosan megjelenni az iskolában.
2. A kapun belépéskor köteles csöndben végigmenni a folyosókon és a lépcsőkön, illedelmesen belépni a terembe, s miután felső ruháját a fogasra akasztotta, tartozik azonnal a helyére menni s ott nyugodtan ülve maradni. A padból eltávozni vagy a teremben ide-oda járni, futkosni nem szabad. Még kevésbé szabad a tanteremből ki s bejárkálni.
3. Köteles a tanuló az iskolaépület környékének, a tanteremnek és a bútoroknak tisztán és épségben maradására ügyelni. Aki akár az épületben, akár a bútorokban kárt tesz, tartozik azt megtéríteni.
4. A tanuló ügyeljen a tisztaságra s ezért papírt, ételhulladékot s más egyebet ne hagyjon a padban s még kevésbé dobja azt a pad alá. Minden az arra rendelt kosárba vagy ládába dobandó.
5. A szellőztetőt s az ablakot nyitogatni s a nyitott ablakon kihajolni tilos.
6. Tanítás előtt vagy tanítás után az iskolaépület előtt ácsorogni és lármázni nem szabad.
7. A tanítás bevégzése után köteles a tanuló a folyosókon és a lépcsőkön csendesen és rendesen végigmenni s az épületet elhagyva, a legrövidebb úton, ácsorgás nélkül hazamenni.
8. Minden tanuló köteles tanítói iránt tisztelettel és engedelmességgel viseltetni.
9. Ha a tanító, az igazgató vagy iskolalátogató a terembe jön, köteles az osztály csendesen és illedelmesen felállni s addig állva maradni, míg engedélyt kap a leülésre.
10. A tanulók egymás irányában barátságos viseletet tanúsítsanak, ha azonban mégis volna valami panaszuk, első sorban tanítójukhoz forduljanak.
11. Köteles a tanuló minden könyvére és eszközére nevét ráírni, hogy elvesztés esetén könnyen rá lehessen akadni tulajdonosára. Vissza

Tartalom

Részletek iskolánk történetéből 5
Néhány évszám 5
Lajos bácsi emlékezik 5
Az Iskolaszék 7
Radnóti Miklós Iskolai Könyvtár 7
Ott, ahol a TGV megáll 8
A Birodalom visszavág 9
Iskolánk DIÁKÖNKORMÁNYZATÁRÓL 11
Természettudományos Nap 1994 12
Ki mit tud? 13
Fordított nap 14
Alsó tagozat 16
Iskolai tanulmányi versenyek 16
Művészeti szemle 16
Szemere Kupa 17
Szemere Kupa '94 - Felső tagozat 17
Szemere Kupa 18
Kerületi tanulmányi versenyeken elért eredmények 18
Budapesti tanulmányi versenyeken elért eredmények 18
Országos tanulmányi versenyeken elért eredmények 18
Sporteredmények 19
Mesél az öreg dajka 22
Levél Meseországba 22
"Repül a nehéz kő" 23
Egy kis irodalom 24
DSK-kirándulások 28
Osztálykirándulások - alsó tagozat 29
Felsős osztálykirándulások 30
Gajától a Cuháig Vándortábor '94 31
Idén nyáron a Szigetközben nyaraltunk 31
Balatonszepezd 32
Tücsök-bogár 33
A tanári testület - általános iskola 34
Iskolánk nem pedagógus munkatársai 35
Az általános iskola gazdálkodása (1993. év) 36
STATISZTIKA 61
Továbbtanulás '94 62
Mi is az a "Háziasszonyképző"? 64
A háziasszonyképző Szakiskola gazdálkodása (1993. év) 65
A tanári testület - háziasszonyképző szakiskola 66
Osztálykirándulások a Háziasszonképzőben 66
Szakvizsga-eredmények 71
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem