1.062.618

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

Kinetika/Műszaki lengéstan elemei

Budapesti Műszaki Egyetem Gépészmérnöki Kar/Kézirat

Szerző
Budapest
Kiadó: Felsőoktatási Jegyzetellátó Vállalat
Kiadás helye: Budapest
Kiadás éve:
Kötés típusa: Könyvkötői kötés
Oldalszám: 503 oldal
Sorozatcím:
Kötetszám:
Nyelv: Magyar  
Méret: 28 cm x 20 cm
ISBN:
Megjegyzés: Két mű egy kötetben. Fekete-fehér ábrákkal illusztrálva. Kéziratok. A Kinetika 45 példányban, a Műszaki lengéstan elemei 220 példányban jelent meg.
Értesítőt kérek a kiadóról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

A kinematika a valóban előforduló mozgásokat tárgyalja, anélkül azonban, hogy a mozgás okait kutatná. Ehhez a tér és idő fogalma, mint ismerteknek tekintett alapfogalmak szükségesek, de elegendők... Tovább

Előszó

A kinematika a valóban előforduló mozgásokat tárgyalja, anélkül azonban, hogy a mozgás okait kutatná. Ehhez a tér és idő fogalma, mint ismerteknek tekintett alapfogalmak szükségesek, de elegendők is.
A tér, melyben a kinematika á mozgásjelenségeket megfigyeli és vizsgálja, egyezik a geometriában és statikában is általánosan használatos euklidesi-térre. Az esetek túlnyomó részében1aítesteknek a földhöz viszonyított mozgását vizsgáljuk, ezért rendszerint a Földhöz rögzített koordináta-rendszerrel fogunk dolgozni és ezt a rendszert nyugalomban levő rendszernek fogjuk tekinteni. A Föld azonban tudvalevően mozog, ezért később külön meg fogjuk vizsgálni, hogy eredményeinket a Föld mozgása mennyiben módosítja.
Az idő fogalma, éppúgy mint a tér fogalma, nem magyarázható, mindkettő bennünk él. Az idő fogalmához, megfigyeléseink és szemléletünk alapján a dolgoknak egymásután végbemenő változása nyomán jutunk. Ennek a szemléletnek megfelelően vizsgálatainkban az Időt folytonosan növekedő és minden más mennyiség változásától független változónak fogjuk tekinteni.
Az időt, helyesebben az időtartamot, mozgással mérjük; mértékadó mozgásnak a Föld forgását választjuk és azt teljesen egyenletesnek tételezzük fel. Ez az egyenletesség nem bizonyítható ugyan, ezideig azonban ennek a feltevésnek semmi észlelés sem mond ellent. A Föld forgását az égitestek látszólagos mozgása alapján figyeljük és mérjük. A méréshez felhasználhatjuk a csillagok vagy a Nap járását. a kétféle mérés azonban csak kiegészítő számítások után vethető egybe, két eltérés okát az 1. ábrán világítjuk meg, ahol a Napot és a Földnek a Nap körül befutott pályáját tüntettük fel. A pálya ellipszis és a Nap az ellipszis egyik fókuszában van. Az északi félteke nyarán a Föld távolabb van a Naptól, mint télen és Így - a Kepler törvénynek megfelelően - az északi félteke nyarán a Föld keringősebessége a Nap körül kisebb mint télen. Vissza

Tartalom

Kinetika 3-412

A műszaki lengéstan elemei
1. Alapfogalmak 3
2. A lengések hasonlóságáról 9
3. Példák a rugóállandó meghatározására 11
4. Példák egytömegű rendszerek szabad lengésére 15
5. A csillapításról 18
6. Szabad lengés súrlódással 20
7. Szabad lengés csillapítással 21
8. Kényszerített v. gerjesztett lengés 30
9. Gerjesztett lengés csillapítással 39
10. Többtömegű rendszerek 45
11. Közelítő módszerek 54
12. Hajlító lengések 57
13. Gyorsan forgó tengelyek kritikus fordulati száma 61
14. A gerjesztő hatásokról 66
15. Rayleigh módszere 70
16. Helyettesítő rendszerek 76
17. A káros lengések csökkentéséről 80

Muttnyánszky Ádám

Muttnyánszky Ádám műveinek az Antikvarium.hu-n kapható vagy előjegyezhető listáját itt tekintheti meg: Muttnyánszky Ádám könyvek, művek
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem