Előszó
Tisztelt Olvasó!
Pécs történelmi, kulturális, művészeti és szellemi öröksége, nemzetiségeinek hagyományai, valamint földrajzi fekvése, környezete révén az egyik legizgalmasabb magyar város.
A...
Tovább
Előszó
Tisztelt Olvasó!
Pécs történelmi, kulturális, művészeti és szellemi öröksége, nemzetiségeinek hagyományai, valamint földrajzi fekvése, környezete révén az egyik legizgalmasabb magyar város.
A kelta és pannon törzsek lakta vidéken a 2. század elején a rómaiak alapítottak várost Sopianae néven. A település a 4. századra tartományi székhellyé és a korai kereszténység egyik jelentős központjává vált. A püspökséget ezer éve, 1009-ben Szent István király, az ország első egyetemét pedig Nagy Lajos király alapította 1367-ben. A középkori Pécset Janus Pannonius püspök, a latin nyelvű magyar költészet legjelesebb képviselője tette az ország kulturális, művészeti életének egyik központjává.
Pécsett a keresztény kultúra emlékei között barangolva a török hódoltság korának nyomait is felfedezhetjük. A tradicionális pécsi Zsolnay család világhírű porcelángyárat alapított itt, amely ma is működik. Ebben a városban alkotott többek között Weöres Sándor és Csorba Győző; Vasarely, Csontváry és Amerigo Tot munkái pedig állandó kiállítások anyagában láthatók. A világörökség részeként ismert ókeresztény sírkamrák, a számtalan fesztivál, a Pécsi Országos Színházi Találkozó, a hangulatos éttermek, a mediterrán éghajlat - csak néhány érv, ami vonzóvá teszi ezt a Mecsek lankáin fekvő várost. Pécs mindig soknemzetiségű település volt, kulturális rétegek rakódtak itt egymásra, nemzetiségek hagyományai, értékei ötvöződtek a város két évezredes története során. Pécsett és régiójában egymással közvetlenül nem találkozó kultúrák érintkezése ment és megy végbe, a nyugat-európaié és a balkánié, a németé és a töröké. E terület régi német neve - Schwäbische Türkei - éppen erről a szokatlan kulturális érintkezésről tanúskodik.
Ez a különös kulturális összetétel nem csupán az építészeti örökségen érezhető, hanem a szellemi és művészeti hagyaték terén is, nem utolsósorban pedig az itt élő emberek szellemiségén. A helyiek számára természetes a nyitottság, az idegen kultúrák befogadása. Ettől a szellemiségtől válik Pécs igazán multikulturálissá. Ezért is érkeznek a világ minden tájáról diákok a város egyetemére, és ezért érezhetjük, hogy nem csupán itt tanulnak, hanem a város életének aktív részeseivé is válnak.
Vissza