Előszó
A leninizmus zászlaja alatt aratta világtörténeti győzelmeit a nagy kínai nép, amely szétzúzta a Kuomintang-reakció és az amerika imperializmus egyesített erőit.
A kínai nép győzelmét az biztosította, hogy a nemzeti szabadságharcban a kínai proletariátus megszerezte magának a hegemóniát, a vezető szerepet, ami azáltal vált lehetővé, hogy a kínai proletariátust és pártját, a Kínai Kommunista Pártot, Lenin és Sztálin tanítása vezérelte.
A Kínai Kommunista Párt taktikájáról szóló műveinek. E műveket Sztálin elvtárs - csekély kivétellel - az 1925-27-ben lezajlott kínai forradalommal kapcsolatban, e forradalom éveiben írta. E művek elméleti és gyakorlati jelentőségét azonban a megírásuk óta eltelt évek nemhogy csökkentették, hanem még fokozták.
E művekben Sztálin elvtárs mélyenszántó tudományos elemzés alapján jellemzi a kínai gazdasági és társadalmi viszonyok sajátosságait, különösen a kínai kapitalizmus fejlődésének sajátosságait Meghatározza a kínai forradalmi mozgalom jellegét, hajtóerőit, fő szakaszait Sztálin elvtárs rámutat a kínai forradalmi mozgalom feudalizmusellenes és imperializmusellenes jellegére, hangsúlyozza az agrárforradalom kiemelkedő jelentőségét, megvilágítja a forradalom továbbfejlődésének útjait és távlatait.
Sztálin elvtárs azt a következtetést vonja le, hogy a kínai nép forradalmi szabadságmozgalma a munkásosztály hegemóniájával fog továbbfejlődni, és arra fog vezetni, hogy népi, munkás-paraszt imperializmusellenes hatalom jön majd létre, mely a fejlődés szocialista útjára vezeti Kínát. Ezt a következtetést az események menete fényesen igazolta. Sztálin elvtárs a kínai nemzeti szabadságmozgalommal kapcsolatban továbbfejlesztette a bolsevizmus politikai stratégiai és taktikai elméletét és továbbfejlesztette a nemzeti-gyarmati kérdésnek, mint a nemzetközi proletár szabadságmozgalom szerves alkotórésze kérdésének lenini elméletét. Ennek az elméletnek segítségével vívta ki a Kínai Kommunista Párt, a kínai demokrácia azt a diadalt, mely a tartós békéért küzdő demokratikus, imperializmusellenes világtábor állásainak jelentős további megszilárdulására vezetett.
Ez a kötet Sztálin elvtársnak Kínáról szóló valamennyi művét illetve egyes műveinek Kínára vonatkozó részeit tartalmazza.
Hasznosnak tartottuk előrebocsátani Sztálin elvtársnak általában a nemzeti-gyarmati kérdésről szóló műveiből néhány szemelvényt, amelyekben Sztálin elvtárs kifejti és továbbfejleszti a leninizmus elméletét a gyarmati és függő országok nemzeti szabadságharcának és a proletariátus nemzetközi felszabadító harcának kölcsönviszonyáról, elválaszthatatlan kapcsolatáról. A szerk.
Vissza