Előszó
A Műcsarnok 1992-ben indította el új fotótörténeti, fotódokumentációs sorozatát, amelynek első témája Március 15. volt, Nemzeti szabadságünnepünk kalandos története, míg az elmúlt évben a Szelíd...
Tovább
Előszó
A Műcsarnok 1992-ben indította el új fotótörténeti, fotódokumentációs sorozatát, amelynek első témája Március 15. volt, Nemzeti szabadságünnepünk kalandos története, míg az elmúlt évben a Szelíd szolgálati szabályzat címmel, a nők a II. világháborúban témát dolgoztuk fel.
A Legújabbkori Történeti Múzeum és a Műcsarnok példás összefogásával valósult meg mindkét kiállítás, s remélhetőleg most is a tervezett harmadik, a Kilenc sors.
Körülbelül 100 fotót mutatnánk be a XX. századi magyar történelem azon személyiségeiről, akiknek egyénisége rányomta bélyegét a magyar történelem alakulására. Nem mindig a közjogi, első számú méltóságot viselőkről szólnánk kizárólag, hanem azokról, akik esetenként csak néhány hónapig máskor több évtizedig ténylegesen Magyarország első számú, meghatározó politikai vezetői voltak.
A kiállítás tükrözni kívánja személyi sorsukat; nemcsak az éles fordulatait a történelemnek, a drámai helyzeteket és pillanatokat, hanem ahogy a fotógráfia megőrizte őket családi,- baráti körben, szenvedélyeik űzése közben magánemberként stb. Az a célunk, hogy a kialakult ilyen-olyan politikai sémák, arcképek árnyaltabb megismertetésére törekedjünk, hogy személyiségükről minél hitelesebb, tényszerű ismerethez juttassuk az érdeklődőket.
A kiválasztott politikusok: Tisza István, Károlyi Mihály, Kun Béla, Bethlen István, Horthy Miklós, Szálasi Ferenc, Rákosi Mátyás, Nagy Imre és Kádár János.
A katalógus előszavát Gerő András történész írta; az anyag válogatásában közreműködött még Stemlerné Balog Ilona történész, Gera Mihály újságíró és Szigeti Péter szociológus.
Vissza