Előszó
Annyi megalázás, rágalom, erőszakos kirekesztés, tömeges népirtás érte századokon, évezredeken át - legszörnyűségesebben pedig a 20. században - a zsidóságot, a zsidó vallású, vagy származású...
Tovább
Előszó
Annyi megalázás, rágalom, erőszakos kirekesztés, tömeges népirtás érte századokon, évezredeken át - legszörnyűségesebben pedig a 20. században - a zsidóságot, a zsidó vallású, vagy származású embert, hogy egyre inkább fontos, erkölcsileg kötelező megismertetni kortársainkkal közülük legalább azokat a nevezetes személyeket, akik a világ bármely országában a társadalmi fejlődés során emlékezetes tettekkel, maradandó alkotásokkal járultak hozzá az egyetemes emberiség fejlődéséhez, haladásához, gazdagították az ezer színű kultúrát.
A Kik voltak ők? című Nemzetközi zsidó életrajzi lexikon alkotói azon fáradoztak, hogy felkutassák és összegyűjtsék mindazoknak a zsidó vagy zsidó származású embereknek a nevét, és röviden ismertessék munkásságukat, akiknek életéről sokan már megfeledkeztek, vagy nem is tudtak - az első zsidó királyoktól kezdve a híres hittudósokig, a társadalom- és természettudományok művelőitől a művészekig, sportolókig, felfedezőkig. Miként az egész emberiség, a zsidóság is, korábban el nem képzelt gyorsasággal változott a 20. században. A középkori gettók világa óta ötszáz év telt el, a cionista mozgalom kezdetétől Izrael Állam megalakulásáig mindössze 60 év. És ebben a felgyorsult 20. században történt az emberiség történetének egyik legborzalmasabb tömeggyilkossága: mintegy hatmillió európai zsidó embernek a technika legmodernebb eszközeivel való kegyetlen megsemmisítése. A holokauszt, a soa áldozatairól, a nácizmus, a fasizmus üldözöttéiről a 20. század közepéig megjelent lexikonok még nem írhattak. Több mint fél évszázaddal később pedig sokszor nehéz már róluk adatokat szerezni. Életpályájuk többnyire így is tükrözi, hogy sokuknak alkotóerejük teljében bekövetkezett halála milyen további jelentős tudományos, művészi eredményektől fosztotta meg az emberiséget. A holokauszt közvetlen áldozatai közül 263-an kerültek be a lexikonba, de áldozat az is, akit a zsidótörvények megfosztottak munkájától, aki a deportálás és más megaláztatások elől az öngyilkosságba menekült, akit „csak" kényszermunkára hurcoltak, aki bujkálni kényszerült, aki az üldözések miatt kénytelen volt elhagyni hazáját, vagy aki túlélte a borzalmakat, s megpróbált mindent újrakezdeni. A sokmillió ártatlanul megölt zsidó emberre is emlékezve kívánjuk e lexikonnal legalább a jelentősebbek emlékét megőrizni gyermekeinknek, az utókornak.
Vissza