Előszó
Kötetünkben azon személyek neveit gyűjtöttük össze, akikkel a diákok az általános és középiskolai tanulmányaik során találkozhatnak.
A történelem tanulásakor az események, időrendi adatok...
Tovább
Előszó
Kötetünkben azon személyek neveit gyűjtöttük össze, akikkel a diákok az általános és középiskolai tanulmányaik során találkozhatnak.
A történelem tanulásakor az események, időrendi adatok elsajátításán túl lényeges, hogy megismerjék a történelem alakítóit, szereplőit, mert ekkor érthetik meg az események közti összefüggéseket, s így könnyebbé válik a tanulás. Kötetünkben röviden bemutatjuk munkásságukat, azt, hogy milyen szerepet játszottak az országok, népek sorsának alakulásában. Az iskolában tanultakat újabb adatokkal, tényekkel egészítjük ki, bővítve ezzel a meglévő ismereteket. Emellett igyekeztünk egy-egy apró részlet, érdekesség, egy-egy mondás, gondolat közlésével közelebb vinni az olvasóhoz a nevezetes személyt, árnyaltabbá tenni a róla kialakított képet, hogy a történelmi alakokban meglássa az embert, annak erényeivel és hibáival együtt. A közismert nevek mellett kevésbé ismerteket is felfedezhetünk a könyvben, szeretnénk, ha ezekről is tudna a történelem iránt érdeklődő. Mindezt röviden összefoglalva, jól áttekinthető formában, betűrendbe sorolva adjuk át az olvasónak. A szótár segítség az iskolai tanulásban, ajánljuk minden diáknak, hiszen itt röviden minden lényegeset megtalál a tanult személyről, használhatja órára való készüléskor, kisbeszámoló, dolgozat írásához, összefoglaláskor. Felső tagozatos diákoknak lett összeállítva a kötet, de természetesen középiskolásoknak is segítőtárs lehet az iskolai munkában. Aláhúzással jelöljük azoknak a történelmi személyeknek a nevét, akik a középszintű érettségi vizsgán a kötelező tematikához tartoznak. A név mellett szerepel az évfolyam jelölése (9-10-11-12. évfolyam), amely abban segít a tanulóknak, hogy melyik évfolyam számára írt tankönyv anyagához kapcsolódik. De ugyanúgy haszonnal forgathatja az a felnőtt is, aki fel akarja idézni régi ismereteit, szereti a történelmet, s szeretne többet megtudni egy-egy alakjáról.
A lexikon felépítése: a kötetben betűrendbe soroltuk a neveket. Az adott személy nevét, akiről a szócikk szól, félkövér betűkkel szedtük, s a szócikken belül szintén félkövér betűkkel szedtük azokat a neveket, amelyekről önálló szócikkek találhatók a könyvben. A név után zárójelben közöltük, ha találtunk róla adatot, hogy mettől meddig élt a nevezett személy, esetleges más megnevezését, uralkodó esetén az uralkodóház nevét, ahonnan való.
Vissza