Előszó
A kéziszerszámok szabvány gyűjteménye jól áttekinthető csoportosításban a fémes faiparban használatos kéziszerszámokra vonatkozó általános műszaki követelményeknek minőségi, vizsgálati és átvételi előírásoknak, továbbá az egyes termékeknek a gyűjtemény lezárásakor érvényes szabványait tartalmazza. A gyűjtemény összeállítása a felhasználás és a kialakult gyakorlat szerinti témacsoportosításban, a szerszámféleségek figyelembevételével történt.
A kéziszerszámokat ez idő szerint számos gyártó vállalat és üzem készíti. Jelenleg sem az iparban, sem a kereskedelemben a kéziszerszám gyártmányokról ábrás katalógus, vagy jegyzék nincs forgalomban, ezért a kéziszerszámféleségek sokaságában a szabvány gyűjtemény megkönnyíti az eligazodást.
A kéziszerszám szabványok gyűjteménye megfelelő áttekintést ad a jelenleg használatos, szabványosított fém- és faipari kéziszerszámokról. Tartalmazza a kéziszerszámok vizsgálatára és átvételére vonatkozó előírásokat összefoglaló alapszabványokat, az előrajzolás szakterületének eddig különféle címeken nyilvántartott kéziszerszámait, a kézikalapácsokat, satukat és sikattyúkat.
A fogók szabványait, a felhasználás céljának megfelelően, több alcsoportra bontva adjuk közre. A csavarhúzókra, a csavarkulcsokra, a vágó- és lyukasztó szerszámokra vonatkozó műszaki követelmények előírásait és a termékszabványokat, a forgácsoló kéziszerszámok közül a hántolókat, reszelőket, fafúrókat és kézi fűrészeket, valamint a kézi fúrógépeket, a faipari kéziszerszámok további csoportjait: a balta, bárd, gyaluk, vésők témakörét foglalja magába a gyűjtemény egy-egy fejezete. Végül a lemezmegmunkálás speciális szerszámait és a szerszámnyelekre vonatkozó szabványokat, a vegyes kéziszerszámok csoportjában az előző fejezetek közébe nem sorolható kéziszerszámokat ismertetjük.
A szabványok egyik alapvető célkitűzése a rendezés, a sokféleség csökkentése. A kéziszerszám szabványok e téren ezt a rendező hatást kifejtették, mert a többféle elnevezés után nehezen azonosítható szerszámféleségek között rendet teremtettek.
A szabványok másik lényeges feladata a minőség állandóságának biztosítása; elmondhatjuk, hogy e téren is érvényesült a szabványok rendező hatása.
A szabványok előírásai nemcsak a szerszámok használhatóságát növelték, hanem balesetelhárítás szempontjából is hatékony megoldásokat tartalmaznak, mert a szabványok kidolgozásánál a munkavédelem szempontjai is kellő mértékben érvényre jutottak.
Vissza