Előszó
Ezen kiadvány célja, hogy átfogó képet adjon a vizsgálatba bevont hét EU tagország (Ausztria, Németország, Franciaország, Olaszország, Szlovákia, Szlovénia és Magyarország) villamosenergia-iparát...
Tovább
Előszó
Ezen kiadvány célja, hogy átfogó képet adjon a vizsgálatba bevont hét EU tagország (Ausztria, Németország, Franciaország, Olaszország, Szlovákia, Szlovénia és Magyarország) villamosenergia-iparát jellemző szociális párbeszéd intézményéről. A munka jelentős részét képezte a kollektív szerződések gyűjtése és azok egy résznek összehasonlító elemzése.
Az első részben a szociális párbeszéd európai, ezen belül külön a villamosenergia-ipart érintő gyakorlatát tekintjük át. Ezt követően a magyarországi gyakorlat bemutatása következik. A viszonylag szűkös forrásanyag következtében a leírtak személyes konzultációk, személyes tapasztalatok, illetve az e tárgykörben tartott nemzetközi konferenciákon szerzett ismeretekből táplálkozik.
A második rész a magyarországi kiterjesztett ágazati kollektív szerződéseket elemzi a főbb jellemzők összevetése útján. Az elemzésbe a négy hatályban lévő magyarországi ágazati kollektív szerződés (vendéglátóipar, építőipar, sütőipar és a villamosenergia-ipar) lett bevonva. A vizsgálat során a kollektív szerződések főbb fejezeteit vettük górcső alá és a tartalmuk szerint általános összehasonlításokat tettünk.
A harmadik részben a vizsgálatba bevont hét EU tagország villamosenergia-ágazatában érvényben lévő kollektív szerződéseit elemeztük összehasonlító módszerrel a munkaidő szervezése és a díjazások tekintetében. Az összehasonlítás szempontja a 93/104/EK irányelvnek való megfelelés, illetve a különböző megoldások bemutatása volt.
A negyedik részben az előző fejezetben vizsgált hét EU tagország villamosenergia-ipari kollektív szerződését vizsgáltuk a több műszak, az éjszakai műszak, illetve a rendkívüli munkavégzés díjazásának összehasonlításával.
Az ötödik részben külön fejezetet szenteltünk az E.ON Energie, az RWE és a Magyar Villamosenergia-ipari Ágazati Kollektív Szerződéseinek összehasonlító elemzésnek. Az elemzés teljes körű összehasonlítást tartalmaz a kollektív szerződésekben szabályozott kérdésekben, továbbá, átfogó képet igyekszik adni a különböző bértarifa rendszerekről.
A hatodik rész a magyar villamosenergia-ipar egy jelentős szeletét kitevő MVM Cégcsoporthoz tartozó tagvállalatok helyi szintű kollektív szerződéseinek részletes összehasonlító elemzését tartalmazza.
A kézikönyv szerves mellékletét képezi az a CD lemez, amelyen összegyűjtöttük a vizsgálat tárgyát képező valamennyi kollektív szerződést és egy sor olyan, a villamosenergia-iparban hatályos olyan kollektív szerződést is, amelyek kimaradtak az elemzésből. Ezzel mintegy segíteni szeretnénk ezen kiadvány olvasóit abban, hogy a forrás anyagokat teljes terjedelemben is megismerhessék, illetve további ismereteket gyűjthessenek a feldolgozásból kimaradt kollektív szerződésekből is.
Bízunk benne, hogy a munkák eredményeként a munka világának szereplői hasznos ismereteket szerezhetnek további munkájukhoz, illetve rá tudtunk világítani a kollektív megállapodásokban rejlő előnyökre.
Vissza