1.062.071

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

Kézikönyv a vallásról

Szerkesztő
Fordító
Budapest
Kiadó: Kossuth Könyvkiadó
Kiadás helye: Budapest
Kiadás éve:
Kötés típusa: Könyvkötői kötés
Oldalszám: 499 oldal
Sorozatcím: Pártmunkások könyvtára
Kötetszám:
Nyelv: Magyar  
Méret: 20 cm x 15 cm
ISBN:
Megjegyzés: Fekete-fehér fotókkal, reprodukciókkal illusztrálva.
Értesítőt kérek a kiadóról
Értesítőt kérek a sorozatról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

Valamikor - alig több mint húsz éve - ateistának lenni és ezt nyíltan meg is vallani: igen ritka dolog volt hazánkban. Bár a legtöbb írni-olvasni tudó ember tisztában volt vele, hogy az emberiség... Tovább

Előszó

Valamikor - alig több mint húsz éve - ateistának lenni és ezt nyíltan meg is vallani: igen ritka dolog volt hazánkban. Bár a legtöbb írni-olvasni tudó ember tisztában volt vele, hogy az emberiség legnagyobb elméi nem tartoztak a rendszeres templombajárók, a jámbor hívők közé, mégis a közvélemény nem kívánt e nagy elmék nyomába szegődni, hanem a kényelmesebb megoldást választotta: „Engem is vallásosnak nevelt az apám, hát én is vallásosnak nevelem a gyerekemet." A készen talált, megszokott vallási formák betartása ugyan a hívők" többségénél aligha jelentett - éppen a mechanikus megszokottság miatt - mély meggyőződést, valóságos odatartozást, de ez a szubjektív, pszichológiai konzervativizmus sokszoros megerősítést nyert az objektív társadalmi viszonyokból, abból, hogy a Horthy-fasizmus társadalmi rendje hivatalos világnézetté emelte (szemben az 1918 előtti szabadversenyes liberalizmus „világi" tendenciáival) a vallásosságot, a Regnum Marianum elavult eszméjét stb., összekapcsolva mindezt olyan feudális ízű „újításokkal", mint a „vitézi rend" birtokosztogató intézménye, vagy a „hivatásrendi társadalom" klerikál-fasiszta koncepciója.
Azóta nagyot fordult a történelem kereke. Eltűnt hazánkból az osztálytársadalom gazdasági bázisa és politikai szerkezete. A kizsákmányolás alól felszabadult emberek maguk irányítják államukat és sorsukat. A tudományos materialista világnézet, mely egykor csak kivételes elmék titkolt meggyőződése volt, a gondolat szabadságának megvalósulása idején, napjainkban már egyre nagyobb tömegek világnézetévé válik. Míg egykor az „istentagadó",. „hitetlen", „istentelen" jelzők megbélyegzésként sújtottak le az ateistákra, ma egy megfordított folyamat megy végbe: a tudományos, materialista világnézet térhódítása során egyre csodálkozóbb szemmel nézünk azokra, akik problémáik megoldását a templomban keresik. Megszűnőben van a vallás objektív társadalmi gyökere, és ezt követően egyre sorvad a vallás szubjektív, pszichológiai gyökere, a félelem és a létbizonytalanság érzése is. Vissza

Tartalom

Előszó a magyar kiadáshoz 5
A szovjet kiadás szerkesztőségének előszava 8
A VALLÁS EREDETE 11
(A vallás meghatározása. - A vallás eredetének elmélete. - Az emberiség történetének vallás nélküli korszaka. - A vallás keletkezése. - A cro-magnoni ember vallási képzetei. -
Az ősvallás társadalmi gyökerei. - Az ősvallás ismeretelméleti gyökerei. - A vallás első formái. - A totemizmus. - Az animizmus. - A síron túli életbe vetett hit keletkezése. - A mágia. - A termelési mágia. - A kártevő mágia. - A gyógyító mágia. - A természet benépesítése szellemekkel. - Az osztályegyenlőtlenség kialakulása és a vallás. - Az istenhit keletkezése. - Az egyistenhit keletkezése. - Az ősvallás és a mai vallások. - A vallás szerepe és helye az őskori társadalom életében.)
A FŐBB VALLÁSI IRÁNYOK 35
A hinduizmus 37
(A védikus vallás. - A bráhmanizmus. - A hinduizmus alapvető dogmái. - A hinduizmus és a kasztok. - A hinduizmus szertartási része. - A hinduizmus mai helyzete.)
A buddhizmus 45
(A buddhizmus keletkezésének és fejlődésének társadalmi és gazdasági feltételei Indiában. - A buddhizmus ideológiai előfeltételei. - A Buddháról szóló mítosz. - A buddhizmus
alapvető dogmái. - A buddhista egyház istenei, szertartásai és papjai. - A buddhizmus fő irányai: a hinajána és a mahájána. - A buddhizmus elterjedése. - A buddhizmus lámaista
irányzatának sajátságai. - A buddhista egyház jelenlegi helyzete az egyes országokban. - A lámaista buddhizmus a Szovjetunióban.)
A taoizmus 63
(A taoizmus keletkezésének történelmi feltételei. - A filozófiai taoizmus. - A taoizmus társadalmi és etikai tanai. - A vallási taoizmus. - A taoizmus istenei. - Az egyházi szervezet.)
A konfucianizmus 69
(Konfuciusz etikai és politikai tanítása. - Konfuciusz vallási nézetei. - Konfuciusz kultusza. - A kínai államvallás.)
A judaizmus 77
A bibliai judaizmus 77
(A judaizmus keletkezése. - A zsidó politeizmus. - Jahve kultuszának eredete. - A zsidó monoteizmus keletkezése. - A papok és a Tóra. - A Mózes-legenda. - A próféták. - Messianizmus.)
A talmudi judaizmus 84
(A zsinagóga. - A Talmud. - A talmudi judaizmus szertartásai és ünnepei. - A rabbinista judaizmus dogmái. - Kabala és messianizmus. - A haszidizmus. - A „megreformált" judaizmus.)
A judaizmus a mai kapitalista országokban 91
(A judaizmus az Egyesült Államokban és Angliában. - A judaizmus Izraelben.)
A judaizmus a cári Oroszországban és a Szovjetunióban 93
(A zsidók a cári Oroszországban a XIX. század végén és a XX. század elején. - A rabbik a zsidó burzsoázia és a cárizmus szolgálatában. - A zsidó dolgozók ateizmusa. - A judaizmus a Szovjetunióban.)
A kereszténység 96
A kereszténység eredete 96
(A kereszténység társadalmi és gazdasági előfeltételei. - A kereszténység ideológiai előfeltételei. - A kereszténység gyökerei a zsidó vallásban. - A korai kereszténység főbb sajátosságai. - A korai kereszténységre vonatkozó források keletkezésének időpontja. - A korai kereszténységre vonatkozó világi források. - Lukianosz a keresztényekről. - Celsus „Igaz szó" című műve. - A kereszténység keletkezésének helye. - A korai keresztény gyülekezetek összetétele és szervezete. - Szakítás a judaizmussal. - A kereszténység viszonya a rabszolgasághoz. - A kereszténység viszonya a római hatóságokhoz. - Jézus alakja az apostolok leveleiben. - Jézus Justinus műveiben. - Az újszövetségi kánon kialakulása és az evangéliumok társadalmi programja. - Az egyház keletkezésének előfeltételei. - A püspöki intézmény kialakulása. - A korai eretnekségek. - A Római Birodalom a III. században. - A keresztények száma a III. században. - A római keresztény gyülekezet. - Keresztényüldözések a III. században. - A kereszténység mint uralkodó vallás.)
A pravoszláv vallás 123
A pravoszláv vallás eredete és lényege. A mai pravoszláv egyházak 123
(A pravoszláv vallás eredete. - A pravoszláv vallás és a katolicizmus eltérése. - Az önálló pravoszláv egyházak keletkezése.)
Az orosz pravoszláv egyház (Rövid történelmi áttekintés) ... 125
(A szlávok vallása a kereszténység felvétele előtt. - A kereszténység behatolása a Kijevi Oroszországba. - Az orosz pravoszláv egyház kialakulása, szervezete, igazgatása és jövedelme. - Az egyház Oroszország feudális felaprózottsága idején. - A pravoszláv egyház a központosított orosz állam kialakulása idején. - Az orosz egyház küzdelme a függetlenségért. - A patriarchátus megalapítása. - Az egyházszakadás. - A patriarchátus megszüntetése és a szinódus megalapítása. - Az egyház helyzete a XVIII. században. - A pravoszláv egyház az állam, a földesurak és a tőkések szolgálatában. - Az egyház és a közoktatás. - A pravoszláv egyház és a forradalmi szabadságmozgalmak. - A pravoszláv egyház és a Nagy Októberi Szocialista Forradalom. - Az egyház magatartásának megváltozása. - Az egyház a Nagy Honvédő Háború éveiben. - Az orosz pravoszláv egyház jelenlegi szervezete.)
A katolicizmus 130
(A katolikus egyház rövid története. - A katolikus vallás sajátosságai. - A pápa „csalhatatlanságának" dogmája. - A tisztítótűzről szóló tanítás és a „filioque-vita". - A Máriakultusz. - A katolikus egyház szervezete. - A Vatikán és politikája. - Az uralmon levő katolikus pártok. - A mai katolicizmus ideológiája. - A kommunisták harca a dolgozók egységéért.)
A protestantizmus 154
(A reformáció. - A protestantizmus főbb sajátosságai.)
A lutheránizmus 157
(A lutheránizmus megalapítója. - A lutheránus egyház megalakulása és küzdelme a katolicizmus ellen. - A lutheránus egyház sajátosságai. - A hitvallás és a kultusz főbb elvei. - A lutheránizmus jelenlegi helyzete.)
Az anabaptizmus 161
Az anglikánizmus 163
(Az anglikán egyház keletkezésének története. - Az anglikánizmus főbb sajátosságai. - Az anglikánizmus mai helyzete.)
A kálvinizmus 166
(Kálvin János, a kálvinizmus megalapítója. - A kálvinizmus teológiai rendszere. - A kálvinizmus mai helyzete.)
A protestantizmus további elágazásai 169
(A kvékerek. - A metodizmus. - A „Keresztény Tudomány" (Christian Science). - A mai protestantizmus ideológiája.)
Kommunizmus és kereszténység 175
(A kereszténység szociális elvei. - Kommunista jellegű volt-e a korai kereszténység? - A vallás a kizsákmányoló rendszer védelmében. - A keresztény eretnekségek és az utópista szocializmus. - A feudális keresztényszocializmus. - A mai keresztényszociális irányzat. - Keresztényszociálisok és szociálreformisták. - Miért irreális a „kommunista kereszténység"?)
Kereszténység és munkásmozgalom 188
(A klerikális munkásmozgalom keletkezése. - A klerikális munkásmozgalom a két világháború között. - A keresztény szakszervezetek a második világháború után. - A Keresztény Szakszervezetek Nemzetközi Szövetségének tevékenysége. - Az Actio Catholica munkásszervezetei. A keresztény ifjúsági szervezetek. - Harc a dolgozók egységéért.)
Az iszlám 198
Az iszlám eredete 198
(Az iszlám keletkezésének gazdasági, társadalmi és ideológiai előfeltételei. - Mohamednek, az iszlám megalapítójának legendákba burkolt alakja. - A korai iszlám jellege. - Harc az iszlám megszilárdításáért. - Az iszlám elterjedése. - A szunna. - A muzulmán teológia. - A mutaziliták. - A kalám. - Az iszlám miszticizmusa. - Muzulmán szekták. - A siita irányzat eredete és társadalmi jellege. - A háridzsiták. - Az izmaeliták.)
Az iszlám a kapitalizmus és az imperializmus korában 214
(A bábizmus. - A beháizmus. - Reformátori törekvések és modernista irányzatok az iszlámban. - A pániszlámizmus.)
A mai iszlám 216
(Az iszlám elterjedésének területi határai és a muzulmánok száma, - A mai muzulmán ideológia a burzsoá országokban, - Az iszlám a Szovjetunióban.)
VALLÁSI KÖNYVEK 223
A Biblia 225
(A bibliai kánon és összetétele. - Nem kanonizált és apokrif bibliai könyvek. - Az egyházak tanítása a bibliai könyvek eredetéről. - A bibliai könyvek szerzőiről szóló egyházi hagyományok ellentmondásba kerülnek a tényekkel. - A főbb ószövetségi könyvek keletkezése. - Az Újszövetség főbb Könyveinek keletkezése. - Ellentmondások a Bibliában. - A Biblia mint történelmi forrás. - A bibliai csodák. - A bibliai jövendölések. - A Biblia és a természettudomány. - A Biblia és az erkölcs.)
A Korán 254
(A Korán keletkezésének története. - A Korán tartalma. - Ellentmondások a Koránban. - A Korán a világmindenségről és a Földről. - A Korán az állatok eredetéről. - A Korán az ember származásáról. -A Korán az egyenlőtlenségről és a kizsákmányolásról. - A Korán tanítása az eleve elrendelésről. - A Korán a mennyországról és a pokolról. - A Korán erkölcsi felfogása. - A legújabb koránmagyarázatok célja.)
VALLÁSI ÜNNEPEK ÉS SZERTARTÁSOK 269
Keresztény szertartások és ünnepek 272
(Az imádság. - A szentképek. - A kereszt tisztelete. - Templomi harangok, gyertyák, mécsesek. - A keresztény szentségek eredete. - A keresztség. - A bérmálás és az utolsó kenet. - Az oltáriszentség. - A bűnbánat. - A házasság. - A temetés. - A böjt. - A szentek kultusza. - A karácsony. - A húsvét. - A pünkösd.)
Magyar vonatkozású keresztény ünnepek és szertartások 290
Muzulmán ünnepek és szertartások 295
(A ramadán havi böjt (uraza). - A böjtvégi ünnep (urazabajrám). -"Az áldozatbemutatás ünnepe (kurbán-bajrám). - A szunnet. - Az asura (sahszej-vahszej). - A szentek kultusza az iszlámban.)
A TUDOMÁNY ÉS A VALLÁS 303
Fejezetek a tudomány és a vallás harcának történetéből 307
(A tudományos megismerés első csírái. - Vallás és ateizmus az ókori Indiában. - Az ókori Kína ateistái. - A tudomány és a vallás harca az ókorban. - Az egyház térhódítása a középkorban. - Abu Ali Ibn Szina. - Az inkvizíció a tudomány ellen. - A kopernikuszi „eretnekség". - Giordano Bruno és Vanini. - Galilei üldözése. - Más tudósok üldözése. - A tiltott könyvek jegyzéke. - A tudományos megismerés ellenségei. - A felvilágosodás korabeli francia gondolkodók és Ludwig Feuerbach ateizmusa. - A haladó orosz gondolkodók harca a vallás ellen. - Az újkor tudományos eredményei. - Utóvédharcok.)
A teológusok hiábavaló kísérletei a tudomány és a vallás összeegyeztetésére 326
(Az egyházi vezetők taktikát változtatnak. - A tudomány és a vallás „szövetségének" hirdetői. - A kettős igazság elmélete. - A klérus állításainak cáfolata. - Van-e „vallási tapasztalat"? - A teológusok és a tudományos kutatás. - A tudósok és a vallás. - A teológiai exegetika. - Az idealisták segítik a teológusokat. - A burzsoá tudósok és az istenhit. - A vallási hit nem egyeztethető össze a tudománnyal.)
A tudomány halomra dönti a vallási dogmákat és legendákat 344
(Két világnézet. - Az Isten „megismerése". - Megismerhetjük-e a világot? - A tudomány tárgya. - Isten teremtette-e a világot? - A „vöröseltolódás" jelensége. - A „világvégéről" szóló elméletek csődje. - A csillagok keletkezése. - A bolygók keletkezése. - Más bolygóvilágok. - Az élet keletkezése a Földön. - Az élet keletkezésének három szakasza. - Élet a világmindenségben. - Az ember származása. - A munka szerepe. - Az „első emberpárról" szóló legenda csődje. - Isteni eredetű-e a lélek? - Pavlov munkássága. - A tudat materiális alapja. - A „lélek" és a kibernetika. - A megváltás dogmájának csődje. - „Csodák" és törvényszerűségek. - A tudomány a „csodák" ellen. - Megsérti-e az Isten a természeti törvényeket? - A törvényszerűségek isteni alkalmazása. - Az Isten teremtette-e a törvényeket? - A végzet hatalmába vetett hit. - Szükségszerűség és szabadság. - A tenyérjóslás. - A kártyavetés. - Az álmok. - A babonás előjelek. - A kuruzslás. - Miért ártalmasak a babonák?)
A természet átalakítása és a vallás 339
(Az ember és a természet. - A probléma ateista vonatkozása. - A teológusok alkalmazkodnak a helyzethez. - A természet átalakításának főbb irányai. - A pravoszláv energiaelmélet. - A természeti erők leigázása. - Az atomkorszak. - Az energetika és az „isteni mindenhatóság". - Az anyag átalakítása. - A polimerek világa. - Még egyszer az „isteni mindenhatóságról". - Új növény- és állatfajták létrehozása. - Ateista következtetések. - Az orvostudomány és a vallás. - Küzdelem a betegségek ellen. - A szervek átültetése. - A halál terápiája. - Harc a hosszú életért. - Az ember és az Isten. - A földrajzi környezet megváltoztatása. - Mesterséges folyók és tengerek. - Támadás a sivatagok és a mocsarak ellen. - Az Isten munka nélkül marad. - A kozmikus korszak kezdete. - Út a csillagokhoz. - A vallási dogmák megdöntése. - Van-e isten?)
AZ EGYHÁZ ÉS AZ ÁLLAM 429
Az egyház a kapitalista országokban 431
(A vallás társadalmi gyökerei és szerepe a kapitalizmusban. - Az egyház elválasztása az államtól a kapitalizmusban. - A lelkiismereti szabadság elfojtása a tőkésországokban. - Az egyház és az iskola. - Az egyház helyzete néhány kapitalista országban. - Az egyház és az állam az Egyesült Államokban. - A protestantizmus az Egyesült Államokban. - A katolicizmus az Egyesült Államokban. - A judaizmus az Egyesült Államokban. - A pravoszláv egyház az Egyesült Államokban. - Országos egyházi alakulatok. - Nemzetközi egyházi alakulatok. - A vallási propaganda új eszközei a kapitalista országokban. - Az egyházi jövedelmek. - Az imperialista politika és az egyház. - A dolgozók eltávolodása a vallástól a kapitalista országokban.)
Az egyház a Szovjetunióban 449
(A Nagy Októberi Szocialista Forradalom és az egyház. - Az egyház és az állam, s az iskola és az egyház elválasztásáról szóló dekrétum. - A vallási hiedelmek fennmaradásának okai a Szovjetunióban. - Egyházak és hitfelekezetek a Szovjetunióban. - Az egyházak és a hitfelekezetek helyzete. - A lelkiismereti szabadság a Szovjetunióban.)
KOMMUNISTA ERKÖLCS ÉS VALLÁSERKÖLCS 460
(A kommunista erkölcs és a valláserkölcs osztály jellege. - A kommunista erkölcs és a valláserkölcs elvei nem egyeztethetők össze. - A valláserkölcs és a kommunista erkölcs az
ember társadalmi helyéről. - A kommunista erkölcs és a valláserkölcs a munkáról. - A Bibliában elvont erkölcsi parancsolatok vannak. - „Ne ölj!" - „Ne lopj!" - Visszatartja-e a valláserkölcs az embert a „bűntől", bűncselekmények elkövetésétől? - A szovjet hazafiasság és a valláserkölcsi parancsolat, amely azt hirdeti: „Szeresd ellenségeidet!" - A kommunista erkölcs és a valláserkölcs a családról. - A kommunista erkölcs és a valláserkölcs a nőről. -
A vallási ideológia és a kommunista ideológia az erkölcsös emberről.)
FÜGGELÉK 479
A tudományos ateista propaganda formái és módszerei 481
(Felolvasások és kisgyűlések. - Előadások. - Élőújság. - Tudományos ateista estek. - A film szerepe a tudományos ateista propagandában. - Ateista otthonok és klubok. - A könyvtárak ateista propagandája. - Egyéni foglalkozás.)
A nép a vallásról 490
Magyar közmondások és szólások 492
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem