1.062.395

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

Kézikönyv a magyar nyelv tanításához 7.

7. évfolyam

Szerző
Szerkesztő
Celldömölk
Kiadó: Apáczai Kiadó
Kiadás helye: Celldömölk
Kiadás éve:
Kötés típusa: Ragasztott papírkötés
Oldalszám: 127 oldal
Sorozatcím:
Kötetszám:
Nyelv: Magyar  
Méret: 29 cm x 20 cm
ISBN: 978-963-464-924-3
Megjegyzés: Fekete-fehér fotókkal.
Értesítőt kérek a kiadóról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

Engedd meg, hogy levelemben a tegező formát válasszam, hiszen mindketten pedagógusok vagyunk. Pályámat tanítóként kezdtem, majd a tanárképző főiskolán magyar szakot végeztem. Hosszú éveken... Tovább

Előszó

Engedd meg, hogy levelemben a tegező formát válasszam, hiszen mindketten pedagógusok vagyunk. Pályámat tanítóként kezdtem, majd a tanárképző főiskolán magyar szakot végeztem. Hosszú éveken keresztül tanítottam a magyar nyelv és magyar irodalom tantárgyat az általános iskola alsó és felső tagozatán. Szakvezetőként a hallgatói képzésben is részt vettem. Az idők folyamán szerzett tapasztalataim felhasználásával váltam tankönyvíróvá.
Szerzője vagyok az Apáczai Kiadó felső tagozatosoknak szóló Nyelvtan és helyesírás, Szövegértést fejlesztő gyakorlatok és Fogalmazási feladatgyűjtemény című tankönyveinek. Az elmúlt években közel ezer iskolában tartottam bemutatóórát, még többen módszertani előadást, illetve tanfolyamot. Ezeken a rendezvényeken sok ezer kollégával találkoztam, talán éppen veled is.
Gyakorló pedagógusként tudom, hogy milyen sokat segített a tanóráimra való felkészülésben egy jól összeállított tanári segédlet a tanmenetjavaslattól kezdve az óravázlatokig bezárólag. Úgy gondolom, most sincs ez másképp. Főleg nagy segítség ez a pályakezdő kollégáknak, de szívesen veszik a több éve a hivatásukat gyakorló pedagógusok is az ilyenfajta támogatást. Gondolom ezzel te is így vagy kedves Kollégám, hiszen olvasod a soraimat.
A 21. század követelménye, hogy a gyerekeket hasznosítható tudással vértezzük fel, amely alapja az élethosszig tartó tanulás folyamatának. Bármilyen hivatást, szakmát választanak, ugyanakkor a mindennapjaikban is szükségük lesz arra, hogy másokat megértsenek, és másokkal is megértessék magukat. Érteniük kell az olvasott szövegeket, rendelkezniük kell a megfelelő írástechnikával, és a helyesírási, nyelvhelyességi képességük szintjét is a lehető legmagasabb színvonalra kell emelniük.
A fentiekből adódóan le kell szögeznünk, hogy a korszerű nyelvi és irodalmi műveltség nemcsak az ismeretek birtoklását, hanem a nyelv tudatos használatának képességét is jelenti. A nyelvhasználat tudatossá tételéhez viszont elengedhetetlen a nyelvismeret. Ez azonban nem jelentheti azt, hogy a lexikális tudást tartsuk a magyartanítás elsődleges céljának. A nyelvtani ismeretek tanítása eszköz, amelynek segítségével a megfelelő módon és mértékben tudjuk fejleszteni a tanulók anyanyelvi képességeit.
Az absztrakt gondolkodás hiánya, illetve alacsony foka a korábbi évfolyamokon eléggé megnehezítette a magyar nyelv tanítását. A 13-14 éves gyerekek viszont már képesek az elvonatkoztatásra, így eredményesebb lehet oktató-nevelő munkánk. A 7-8. évfolyamos tananyag elsajátíttatásakor is törekedtem a fokozatosság elvének betartására. A közlő részek és utasítások az egyszerűtől a bonyolultabb felé, az ismerttől az ismeretlen felé haladnak.
A NAT és a kerettantervek is szorgalmazzák a tananyagcsökkentést. Alsó tagozatban kimaradt például a szófajok közül a melléknévi igenevek tanítása, és nem tartoznak a feldolgozandó tananyagtartalmak közé a mondatrészek sem. Saját gyakorlatomban is tapasztaltam, hogy 4. évfolyamon a legnehezebben tanítható anyagrésznek a mondatrészek oktatása bizonyult. A tankönyvek szerzői és gyakran a tanítók is olyan egyszerűsítéseket hajtottak végre, amelyek már a tudományosság elvének sérüléséhez vezettek. Egyszerűsíteni viszont kellett a tanulók életkori sajátosságai miatt. A gyerekek az analógiás sorok és a sok gyakorlás után is elvesztek a mondatrészek erdejében. Ez az anyagrész ezenkívül számos buktatót rejtett magában. Gondoljunk csak az állítmányok fajtáira (igei, névszói, névszói-igei állítmány), a társ- és eszközhatározók, a mód- és állapothatározók, a cél- és okhatározók megkülönböztetésére! És még nincs vége a sornak! A felső tagozatban - ez is saját tapasztalatom - a legjobb képességű tanulók is alig emlékeztek a 4. évfolyamon tanultakra. Így viszont már szó sem lehet az ismeretek bővítéséről, hanem inkább újratanításról beszélhetünk. A jelen helyzetben a 7. évfolyamon ismerkednek meg a tanulók az egyszerű mondatok szerkezetével és a mondatrészekkel. Vissza

Tartalom

KEDVES KOLLÉGANŐ/KOLLÉGA! 3
METODIKAI ALAPELVEK 5
Az új ismeret feldolgozása 5
Az ismeretek megszilárdítása 6
Jártasságok és készségek kialakítása, képességek fejlesztése 7
Az ismeretek, jártasságok és készségek ellenőrzése, értékelése 8
AZ APÁCZAI KIADÓ BÁZISISKOLÁINAK KERETTANTERVE 9
A magyar nyelv tanításának céljai és feladatai 9
Fejlesztési célok 10
AZ APÁCZAI KIADÓ BÁZISISKOLÁINAK KERETTANTERVE 12
Ajánlott szempontok a tanulói teljesítmények értékeléséhez 21
A KOMPETENCIALAPÚ OKTATÁS A 7. ÉVFOLYAMON 22
A tanuláselméleti háttér megváltozása 22
Tanári és tanulói szerepek megváltozása 23
Tanulásszervezés 23
A kulcskompetencia 24
A 7. ÉVFOLYAMOS MAGYAR NYELVTANÍTÁSÁT SZOLGÁLÓ KÖNYVEK FELÉPÍTÉSE, TARTALMA 26
A Nyelvtan és helyesírás tankönyv 26
A Fogalmazási feladatgyűjtemény és a Szövegértést fejlesztő gyakorlatok 30
A KÉPESSÉGFEJLESZTÉS ÉS ISMERETNYÚJTÁS EGYMÁSRA ÉPÜLÉSE AZ 1-8. ÉVFOLYAMOKON 33
AZ ANYANYELVI ISMERETEK ELSAJÁTÍTTATÁSA 48
Módszertani javaslatok az egyszerű mondatok tanításához 48
A KÉPESSÉGFEJLESZTÉS LEHETŐSÉGEI A TANKÖNYVBEN 56
A helyesírási képesség fejlesztése 56
A tollbamondások szövege 60
A szövegértő képesség fejlesztése 69
A kommunikációs képesség fejlesztése 71
A NYELVMŰVELÉS LEHETŐSÉGEI A TANKÖNYVBEN 73
Nevelési lehetőségek a munkáltató tankönyvben 76
TANMENETJAVASLAT A MAGYAR NYELV TANÍTÁSÁHOZ 7. ÉVFOLYAM 78
A felmérések megoldásai 99
Javaslat a felmérések értékelésére 104
A szövegértő olvasás felméréseinek megoldása 104
A TANKÖNYV EGYES FELADATAINAK MEGOLDÁSA 109
ÓRAVÁZLATOK 113
Irodalom- és rövidítésjegyzék 127

Széplaki Erzsébet

Széplaki Erzsébet műveinek az Antikvarium.hu-n kapható vagy előjegyezhető listáját itt tekintheti meg: Széplaki Erzsébet könyvek, művek
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem