Előszó
BEVEZETÉS
Körmökkel foglalkozni izgalmas, szép és kifizetődő foglalkozás a szépség- és szolgáltatóipar területéhez tartozó kézműiparban. Hasznos és szép hivatás, mely a kulturált, ápolt megjelenést segíti elő, tehát elsősorban esztétikai igényeket elégít ki.
A kéz- és lábápoló, műkörömépítő szakma az egészséges kéz és láb ápolásával, masszírozás szépséghibáinak korrigálásával és megszüntetésével foglalkozik. Teszi mindezt annak ismeretében, hogy az öregedés folyamatával szemben tehetetlenek vagyunk, de az késleltethető, a hibák korrigálhatók!
A manikűrösök, műkörömépítők és pedikűrösök, más szóval a kéz- és lábápolók (vagy ahogy külföldön hívják: körömtechnikusok, körömkozmetikusok) világszerte egyre nagyobb számban dolgoznak. A szakemberek mindig más és más emberekkel találkoznak, így tevékenységük fegyelmezett, udvarias magatartást igényel.
A kéz- és lábápoló, műkörömépítő ipar gyakorlását a magyar törvények szakmunkás-képesítéshez kötik. ; A képzésben az vehet részt, aki:
• egészségileg alkalmas (munkaalkalmassági követelményeknek megfelel),
• alapfokú iskolai végzettséggel rendelkezik,
• a vizsgáig betölti 18. életévét.
A tanulni vágyóknak államilag engedélyezett tanfolyamon kell részt venniük, hogy a szakmunkásvizsgám felkészülhessenek. Ehhez országszerte magas szintű tudással rendelkező oktatók képezik a leendő kéz- és lábápoló, műkörömépítő szakembereket.
Célunk, hogy kézikönyvünk segítségével a különböző oktatások során a hallgatók egységes, korszerű szakmai! műveltségre tegyenek szert, alapos, széleskörű elméleti és gyakorlati szakmai ismereteket szerezzenek, tovább᧠kialakuljon bennük a szakmaszeretet, hivatástudat, szakszerű pontos felelősségvállalás. Követelmény, hogy megismerjék az egészséges bőrt és körmöket, illetve azok betegségeit, elsajátítsák a hagyományos és legújabb technikákat, anyagokat, valamint a balesetvédelmi és egészségügyi előírásokat (saját maguk és Vendégei^ védelme érdekében).
Könyvünk szerkezete és felépítése figyelembe veszi az IKM 18/1995. (VI.6.) rendeletének előírását g „KÉZ- ÉS LÁBÁPOLÓ, MŰKÖRÖMÉPÍTŐ szakképesítés szakmai és vizsgakövetelményei"-ről, valamint á Vizsgaközponttal egyeztetett egységes szakmai és vizsgakövetelményeket. (2001. június 09.) Ennek megfelelően az egyes fejezetek a rendeletben meghatározott képzési követelményekhez szükséges. ismeretanyagot tartalmazzák. Segítséget nyújtanak az elméleti és gyakorlati ismeretek elsajátításához. Az ellenőrző kérdések pedig a szakmunkásvizsgára való felkészülést szolgálják.
Reméljük, hogy nemcsak a kéz- és lábápolást tanulók, hanem a magukat tovább képezni kívánók számára i§ végre egységes, átfogó szakirodalom áll ezentúl rendelkezésre.
A könyvünkben leírt különböző eljárások általánosan elfogadott módszereket ismertetnek, ami nem zár ki más lehetőségeket. Kizárólag általánosságban ismertetjük az alkalmazható alap- és segédanyagokat, azok jellegzetességét és tulajdonságait. Nem térünk ki az egyes gyártók által előállított, majd különböző márka- és fantázianévvel forgalomba kerülő termékekre, nem véleményezzük azokat, minőségükről sem foglalunk állást! A teljesség igényével nem is tehetnénk ezt, mivel a termékpaletta igen széles, és a folyamatos fejlesztések következtében állandóan változó. Felhívjuk azonban a figyelmet a termékgyártók használati utasítására, melyet az itt leírtak mellett célszerű gondosan áttanulmányozni, és figyelembe venni!
Miután az egyes országok egészségügyi előírásai változóak, nagyon fontos, hogy a felhasználó szakember győződjön meg arról, hogy az általa vásárolt termék az illető ország érvényes egészségügyi engedélyével rendelkezik-e. (Vagyis azt a terméken feltüntetik-e?)
A csomagoláson feltüntetett, erre vonatkozó jelzések a felhasználó szakember kockázatát csökkentik, mivel azt véleményezik, hogy: „nem várható allergiás vagy toxikus (mérgező) károsodás a termékek szakszerűen alkalmazásakor".
Magyarországon jelenleg az OÉTI (Országos Élelmezés- és Táplálkozástudományi Intézet) az engedélyező szerv. Várhatóan a későbbiekben az ISO 9000 szabvány**általánossá válásával nem országonkénti, hanem Európára érvényes minősítést kapnak majd a termékek.
Munkabíró képesség, fizikai és idegi teljesítő képesség, jó kézügyesség és kézbiztonság, jó látásélesség (szemüveggel i$ elfogadható), kifogástalan színfelismerés, megfelelő halló- és szaglókészség, éber és tartós figyelem, beszédkészség | (közérthetőség), valamint megfigyelő- és emlékező képesség szükséges. I ISO 9000 = Európai Minőségbiztosítási Szabvány
Vissza