1.067.243

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

Kétszáz éves az atyhai templom

Emlékkönyv 1979-1999

Szerkesztő
Lektor
Fotózta
Csíkszereda
Kiadó: Pro-Print Könyvkiadó
Kiadás helye: Csíkszereda
Kiadás éve:
Kötés típusa: Ragasztott papírkötés
Oldalszám: 99 oldal
Sorozatcím:
Kötetszám:
Nyelv: Magyar  
Méret: 20 cm x 14 cm
ISBN: 973-9311-48-2
Megjegyzés: Fekete-fehér fotókkal illusztrálva.
Értesítőt kérek a kiadóról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

Az évfordulók a megemlékező ünneplés mellett arra alkalmasak, hogy a résztvevők és az esemény érdekeltjei egyúttal számba vehessék értékeiket, az elveszett és megőrzött javakat, de ugyanakkor jók... Tovább

Előszó

Az évfordulók a megemlékező ünneplés mellett arra alkalmasak, hogy a résztvevők és az esemény érdekeltjei egyúttal számba vehessék értékeiket, az elveszett és megőrzött javakat, de ugyanakkor jók arra is, hogy a megfelelő tanulságok levonása után megszülessenek a jövőre, pontosabban: a kérlelhetetlenül és azonnal bekövetkező hétköznapra érvényes, az értéket őrző és értékeket teremtő cselekedetek alapgondolatai.
Atyha jelenleg álló temploma kétszáz éves ebben az esztendőben. Történelmi távlatban nem is olyan jelentős ez a két évszázad, de itt, Közép-Európában, Erdélyben ez idő alatt igencsak hosszú eseménysorozatnak lehettünk szereplői és leggyakrabban áldozatai is. Természetes, hogy a Székelyföld, és benne ez a falu, nem lehetett kivétel: átvonult rajtunk a történelemmé szelídülő idő és mély nyomokat hagyott tájon, emberen egyaránt. A templom léte feltételezi, hogy falu tartozzék hozzá és a falu is létezésével követeli meg, hogy méltó hajlék szolgáljon az Úrnak házául. Ilyen vonatkozásban a templom nélkül nem beszélhetünk a településről, és ekkor: a templom ünnepe a falué is egyben.
A Mária-Magdolna-búcsúhoz (a névnap július 22-én, a búcsú - hagyományosan - a következő vasárnapon van) kapcsolódó megemlékezésre készítettük el most ezt a szerény dolgozatot, és a gyarló emberi emlékezet meghosszabításaként adjuk át az Olvasónak, hogy látván az ezelőtti emberek kezenyomát, áttanulmányozván a néhol csak töredékesen idézhető feljegyzéseket, némiképp reménnyel is merítkezvén léphessen át a harmadik évezred küszöbén, bízva abban, hogy: falunak, templomnak egyaránt lesz folytatása, itt, ezen a helyen. Mert ideje van van ugyan az ünneplésnek, de ideje van - talán utolsó órája - az út megkeresésének is, amelyen Istenben bízva, csak saját erővel találhatjuk és tarthatjuk meg a helyes irányt - ma, holnap, holnapután, ünnepnapon vagy hétköznapon egyaránt. Vissza

Tartalom

Kedves Olvasó 5
Bevezető 7
Földrajzi megközelítés 7
Történeti megközelítés 12
A falu kialakulásáról 16
Atyha templomai 19
A lakosság 22
A kezdetektől a reformációig 26
A vallási konszolidációtól
a székelyföldi határőrség átszervezéséig 30
A madéfalvi veszedelem helyi vonatkozásai 34
A székely határőrség átszervezésétől 1848-ig 36
A Bach-korszaktól 1914-ig 40
Az iskola 41
Templom és hitélet 43
Az első világháború és „az első román világ" 45
A második világháborútól 1989-ig 57
Atyha mai temploma 67
A fordulat után 69
Határ- és dűlőnevek 71
A falu belterületének helynevei 77
Zárszó 82
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem