Előszó
Kedves szülők, tanító kollégák!
„Nem elég magyar anyanyelvűnek születnünk, tanulnunk kell magyarul a sírig."
Nagy László
A mottó gondolatébresztő szavai napjaink magyar nyelv- és...
Tovább
Előszó
Kedves szülők, tanító kollégák!
„Nem elég magyar anyanyelvűnek születnünk, tanulnunk kell magyarul a sírig."
Nagy László
A mottó gondolatébresztő szavai napjaink magyar nyelv- és irodalomoktatásában is helytállóak. A nyelvi kompetencia fejlesztése időtálló cél. A minél hatékonyabb kommunikáció megvalósulását a szókincsbővítést előrevetítő hosszú és rövid távú oktatóeszközök legújabb és egyik legígéretesebb darabja Bosnyák Viktória Két bolond százat csinál című meseregénye.
Ha a diákok megismerik, megtanulják, majd napi szinten, a gyakorlatban is alkalmazzák a leggyakrabban használt szólásokat és közmondásokat, az szabatossá, színessé, nyelvi képekben gazdaggá teszi a kommunikációjukat. A szemléletes kifejezőkészség árnyaltabban közvetíti a mondanivalójukat - legyen az egy hivatalos előadás vagy egy hétköznapi beszélgetés.
A szólások és közmondások nyelvünk virágai, beszédünk díszítőelemei. Ezek az állandósult szókapcsolatok a kontextustól, témától függetlenül beépíthetők egy szövegbe, tehát bármilyen szituációra vonatkoztatva találhatunk a magyar nyelvben olyan szólást vagy közmondást, amely sajátos kifejezőerejének köszönhetően figyelemfelkeltővé alakítja mondandónkat.
Az alsós korosztály számára is a szókincsbővítést, a képekben való gondolkodást és a hatékony kommunikációt szolgálja az olvasás, a különböző témájú szövegek, írások megismerése. A játékos tanulás egyik legfontosabb követelménye, hogy könnyen elérhető, kisebb célokon keresztül több sikerélménnyel gazdagodjanak a gyerekek, és főképpen szeressék, amikor új tudásra tesznek szert, és megtanulnak valamit. Bosnyák Viktória Két bolond százat csinál című meseregénye az állatok világában játszódik, ahol a két főszereplő, Kokó és Lala, az ausztrál koalatestvérpár kalauzolja végig kalandos utazásán az olvasót. Először szállást találnak a Nevenincs erdőben, élelmet keresnek, majd nézeteltérések és kompromisszumok között sokat tanulnak a környezetről, egymásról. Mindezt körbefonják, nyomatékosítják és hangsúlyosabbá teszik a szólások és közmondások. A 7-10 éves gyerekek igényeinek, érettségi szintjének megfelelő szókinccsel dolgozik az írónő, ugyanakkor a meseregény a fejlesztést, az oktató célzatot is magában hordozza a kereken kétszáz szólás és közmondás szövegbe építésén keresztül. Jó szívvel ajánlom a Móra Kiadó kiadványát minden pedagógusnak, és bízom benne, hogy gyakran forgatják majd a magyar nyelv- és irodalomórákon. Kellemes és hasznos időtöltést kívánok valamennyi tanulónak!
Csájiné Knézics Anikó vezetőtanító
1
Vissza