Előszó
„Nagycenk nem is olyan sokára egyik történelmi kincsesládánk lesz."
(Kisalföld, 1971. I. 31.)
BEVEZETÉS
Ismert Széchenyi szállóige: „Csak a múlt megbecsülésén épülhet fel a jelen."
Községünk...
Tovább
Előszó
„Nagycenk nem is olyan sokára egyik történelmi kincsesládánk lesz."
(Kisalföld, 1971. I. 31.)
BEVEZETÉS
Ismert Széchenyi szállóige: „Csak a múlt megbecsülésén épülhet fel a jelen."
Községünk jelenét csak a múlttal való összehasonlítás alapján értékelhetjük igazán. Éppen ezért szükséges múltjának megismerése. Könyvemmel egyrészt e célt kívántam szolgálni.
Másik szempont volt a lakóhely megszerettetése és az ahhoz való ragaszkodás megteremtése. Mivel csak azt lehet szeretni, amit megismerünk, fontosnak tartom a szülőföld földrajzának, történelmének, gazdaságának megismertetését. Szeretném továbbá a könyvet iskolásaink kezébe is adni, mert hasznos kiegészítője (történelem), a lakóhelyismeretnél pedig alapja is lehet az iskolai anyag tanításának. Ez okból törekedtem a közérthetőségre.
Ami az anyagot és annak elrendezését illeti:
A múlttal foglalkozó részek összegyűjtésénél főleg a Győr-Sopron megyei 2. sz. Levéltár, az Országos Levéltár és a soproni Liszt Ferenc Múzeum anyagára támaszkodtam, és döntőleg a jobbágyság sorsának kutatása lebegett szemem előtt. Nehezítette a munkát, hogy két község fejlődését kellett párhuzamosan figyelembe venni, hiszen egyesítésük csak 1893-ban történt meg.
A jelen anyagát 25 éves gyűjtő munkám eredményéből, a lakosok jórészével való elbeszélgetésekből, sok-sok évi pedagógiai, tanácstagi és népfront elnöki működésem tapasztalataiból merítettem.
Az elrendezésnél pedig törekedtem az egyes történeti korszakokon belül a község történelmi, politikai, gazdasági helyzetét megrajzolni. Fontosnak tartottam minden korszakban a községvezetéssel, a lakosság életével, kulturális és egészségügyi előrehaladásával is foglalkozni.
Nem hagyhattam ki -Nagycenk történelmi kirándulóhely lévén- a község idegenforgalmi nevezetességeiről szóló részt sem, bár azt rövidre fogtam. Semmiképp sem akarnám munkámmal a Nagycenk c. sikeres útikalauzt helyettesíteni.
Végül szükségét láttam a Függelék c. részben kiegészíteni a községre vonatkozó anyagot.
Vissza