Előszó
A zöldségnövény fogalma, szerepe a táplálkozásban
A zöldségnövény fogalma
A világon mintegy 250 termesztett zöldségfaj terjedt el, közülük a Magyarországon előforduló 40 faj is nagyon nagy...
Tovább
Előszó
A zöldségnövény fogalma, szerepe a táplálkozásban
A zöldségnövény fogalma
A világon mintegy 250 termesztett zöldségfaj terjedt el, közülük a Magyarországon előforduló 40 faj is nagyon nagy alakgazdagságot mutat mind botanikai és kémiai, mind felhasználási, termesztési sajátosságaikat tekintve. Valamennyi termesztett növény, így a zöldségfélék fogalmának meghatározása is botanikai sajátosságaik, kémiai összetételük, felhasználási módjuk és céljuk, valamint egyéb tényezők figyelembevételével lehetséges.
A zöldségfajok közös jellemvonása, hogy lágy szárú egy- és több éves növények. Alapvető sajátosságuk, hogy fogyasztásra kerülő részeik nagyon sok értékes vitamint, ásványi sót, az élelmiszeriparban és a konyhatechnikában nélkülözhetetlen íz- és zamatanyagot tartalmaznak.
Több esetben nem hanyagolható el energiatartalmuk sem, hiszen közülük néhányan nagy szénhidrát- és zsírtartalmukkal tűnnek ki, sőt némelyik fontos fehérjeforrás is. Valamennyi faj nyersen vagy egyszerű házilagos, illetve tartósítóipari előkészítés után emberi táplálkozásra alkalmas.
Fontos termesztéstechnológiai jellemzőjük, hogy nagyon gyakran nemcsak a végleges helyre való magvetéssel, hanem palántaneveléssel vagy anyatövek ültetésével is szaporítják őket. A mezőgazdasági növények közül a palántanevelés csak a dohányra jellemző.
A zöldségnövények ápolása sok egyedi kezelést kíván, ezt a tulajdonságukat nagyrészt a termelési rendszerek és a nagyfokú gépesítettség korában is megőrizték. Termesztéstechnikai jellegzetességük az is, hogy széleskörűen elterjedt a fedett területeken való termesztésük, a palántanevelés és a hajtatás. Nagy részük folyamatosan érő, ezért betakarításuk csak nehezen gépesíthető. Sok közülük a gyorsan romló árut adó faj, amelyek azonnali fogyasztást, illetve feldolgozást igényelnek.
Vissza