Előszó
A kertészeti termelés a földművelés egyik belterjes és intenzív formája. A szántóföldi növénytermeléstől elsősorban ez különbözteti meg. Jellegzetessége, hogy a növényekkel nem tömegben, hanem egyedileg foglalkozik. Egyenként ültetjük el a zöldségpalántákat, de külön-külön egyedi kezelésben kell részesíteni minden gyümölcsfát és szőlőtőkét is. Egyes ágai, mint pl. a dísznövénytermelés, a kertépítés, inkább ipari jellegű termelésnek számítanak, bár a kertészeti termelés ezen ágainak alapja is az élő növény és annak termelése, ápolása, gondozása, célszerű felhasználása.
Ez az egyedi kezelés a kertészeti termelés sajátossága és a kerti növények igényességéből adódik. A kertészeti termelés másik sajátossága, hogy ezeket a növényeket gyakran természetes tenyészidejüktől eltérő időben kényszerítjük fejlődésre, virágzásra, terméshozásra, hogy a dolgozók jobb ellátását biztosítani tudjuk. (Pl. üveg alatti zöldségtermelés.) De ugyanezért a nálunk vadon is elterjedt csiperkegombát leginkább téli időszakban termeljünk, pedig bármelyik időszakban előállítható. Zöldség és dísznövényeink zöme melegebb éghajlatú vidékekről származik (paprika, paradicsom, zeller stb.).
Tenyészidejük hosszabb és csírázásukhoz nagyobb meleget igényelnek, mint őshonos növényeink. Éppen ezért nem várhatjuk meg, míg a talaj kellő felmelegedése után szabadban is elvethetők, mert akkor nem marad őszig idejük, hogy kifejlődve elegendő termést adjanak. Melegágyi előneveléssel biztosítjuk, hogy mire az időjárás számukra kedvezővé válik, továbbfejlődésre alkalmas palántánként ültethessük ki azokat.
A kertészeti termelés főfeladata tehát, hogy ezeket a különleges igényű növényeket megtermelje és ezek termékeivel jó minőségben és a szükséges mennyiségben, a lehető legolcsóbban a dolgozók ellátását biztosítsa. A kerti növényeket felhasználásuk alapján csoportosíthatjuk és az egyes csoportok jelentik a kertészeti termelés ágait. így megkülönböztetjük a zöldségféléket, a gyümölcstermő növényeket, a szőlőt és a dísznövényeket. Ennek megfelelően a kertészeti termelés fő ágai a zöldségtermelés, a gyümölcstermelés, a szőlőművelés és a dísznövénytermelés. A kertészet körébe tartozik továbbá a zöldség- és a virágmagtermelés, a kerti termények feldolgozása, a borászat, a kertépítés, a virágkertészet és a gyógynövénytermelés.
Vissza