1.062.332

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

Keresztény valláspedagógia

Szerző
Budapest
Kiadó: Jel Kiadó
Kiadás helye: Budapest
Kiadás éve:
Kötés típusa: Ragasztott papírkötés
Oldalszám: 95 oldal
Sorozatcím:
Kötetszám:
Nyelv: Magyar  
Méret: 19 cm x 14 cm
ISBN: 963-8444-34-2
Értesítőt kérek a kiadóról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

Hazánkban ötven év óta nem jelent meg kifejezetten és sajátosan keresztény valláspedagógiai tankönyv vagy szakkönyv, amely teológiai és antropológiai alapon tudományos igénnyel készült, tekintetbe... Tovább

Előszó

Hazánkban ötven év óta nem jelent meg kifejezetten és sajátosan keresztény valláspedagógiai tankönyv vagy szakkönyv, amely teológiai és antropológiai alapon tudományos igénnyel készült, tekintetbe véve a lelkipásztorkodás-tan legújabb elméleti-gyakorlati eredményeit és követelményeit is. Ennek oka nemcsak az, hogy ebben az időszakban szinte lehetetlenné vált az egyházi, vallási és teológiai könyvkiadás, hanem az is, hogy a valláspedagógia, mint önálló teológiai szakágazat - külföldön is - csak a zsinat utáni évtizedekben bontakozott ki erőteljesen. Ezekben az években fejlődött ki - új társadalmi és világnézeti körülmények között - egész Európában a megújult keresztény nevelés-elmélet, tanácsadás és gyakorlat.
A keresztény család keresztény nevelési kötelezettségét a keresztség szentsége alapozza meg, s ez nemcsak a szülőket, hanem az Egyház lelkipásztori feladatai között egyre nagyobb szerepe van a valláspedagógiának. A keresztény nevelőnek pedig mind teológiailag, mind pedagógiailag megfelelő képzettséggel kell rendelkeznie. Valójában lelkipásztori feladat az is, hogy a keresztény szülőket valláspedagógiai képzésben részesítsük. "Az Egyháznak is feladata a nevelés sajátos okokból először is azért, mert el kell ismerni, hogy nevelésre képes közösség, legfőképpen pedig azért, mert kötelessége hirdetni az üdvösség útját minden embernek: a hívők számára át kell adni Krisztus életét, és állandó szorgoskodással segítenie kell őket, hogy ennek az életnek teljességére eljussanak. Az Egyháznak tehát anyaként kell nevelnie gyermekeit, hogy egész életüket Krisztus szelleme hassa át." (Gravissimum educationis 3.)
Vissza

Tartalom

Bevezetés7
I. A keresztény nevelés teológiai alapjai
1. A valláspedagógia jelentősége, fogalma és meghatározása...8
(Az elmélet kialakulása a XX. században, XI. Piusz "Divini illius Magistri2 c. enciklikája nyomán; a keresztény nevelés jelentősége, letéteményesse és irányítója; Az Egyház természetfeletti anyaság; A keresztény család mint nevelő "központ"; A nevelés mint pasztorális tevékenység; A nevelés fogalma és meghatározása.)
2. A keresztény nevelés és a lelkipásztorkodás13
(A lelkipásztori tevékenység körei az Egyházban; A nevelés mint tanúságtétel, általános papi feladat és szolgálat; A keresztény nevelés elméletének és gyakorlatának forrásai.)
3. A keresztény nevelés bibliai és teológiai alapelvei19
(Bibliai tanulságok: A mi Istenünk Atya-Isten; Isten családjának a legfőbb törvénye: a Szeretet; Teológiai alapelvek: Végső céluk az örök élet; Isten minden embert üdvözíteni akar; Jézus Krisztus a világ Megváltója; A Szentlélek Isten a megváltás művének történelmi megvalósítója az Egyházban.)
4. A keresztény nevelés célrendszere28
(A keresztény életrend krisztocentrizmusa; A keresztény nevelés hármas célkitűzése: Isten megismerése és szeretete; Cselekvő részvétel Krisztus misztériumában; Krisztus tanúságtételünk és küldetésünk forrása; A céltudat formálásának jelentősége.)
II. A keresztény nevelés sajátos feladatai
1.Isten megismerése a hit által35
(Isten megismerése, elismerése és szeretete a természetes ész világánál a kinyilatkozatásból, Krisztus által Isten-kép kialakítás.)
2. Jézus Krisztus megismerése41
(Jézus Krisztus az Isten Egyszülött Fia, aki emberré lett; Az örömhír: Isten elküldte Fiát; Jézus Krisztus tanításának átadása; A teljes Krisztus-kép kialakítása; Az egyoldalúság és a teológiai szaknyelv veszélye, Hogyan valósul meg Krisztussal való életközösségünk?; Krisztus jelenlétének formái az Egyházban.)
3. A szentlélek és az Egyház a gyermek és az ifjú életében59
(A Szentlélek folytatja Krisztus művét; Az Egyház és szentségei az üdvösség felei és "eszközei"; a bérmálás jelentősége életünkben; A bérmálási felkészítés új lehetőségei.)
III. A keresztény nevelés gyakorlata
1. Bevezetés a keresztény nevelés módszertanába66
(Természetes és természetfeletti eszközök a nevelésben; Gratia supponit naturam; A missziós vagy evangelizációs nevelés lényege; Nevelő közösség - közösségi nevelés.)
2. A biblikus nevelés és oktatás gyakorlata71
(A keresztény nevelés forrása a kinyilatkoztatás; A biblia mint a keresztény nevelés alapja; A Szentírás pedagógiai célzatú magyarázata)
3. A liturgikus nevelés gyakorlata76
(A liturgia fontossága a gyermek életében; A liturgikus nevelés kezdetei a családban; A családi közös imádság; A családi ünneplés szabályai.)
4. A keresztény erkölcsi nevelés gyakorlata80
(Hibák és nehézségek az erkölcsi nevelésben; A természetes erények kimunkálása; Erkölcsi tapasztalataink értékelése az Evangélium fényében; Isten törvényeinek és parancsainak elfogadása; A megbocsátás lelkületének a fejlesztése: előkészület a bűnbocsánat szentségére; a korai első gyónás problematikája.)

Csanád Béla

Csanád Béla műveinek az Antikvarium.hu-n kapható vagy előjegyezhető listáját itt tekintheti meg: Csanád Béla könyvek, művek
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem