Előszó
Mikor Kerekegyháza múltjával kezdtem foglalkozni, még nem tudtam, hogy mennyi történelemmel kapcsolatos értékekkel is rendelkezik ez a település. A történelemben való búvárkodás vezetett arra, hogy...
Tovább
Előszó
Mikor Kerekegyháza múltjával kezdtem foglalkozni, még nem tudtam, hogy mennyi történelemmel kapcsolatos értékekkel is rendelkezik ez a település. A történelemben való búvárkodás vezetett arra, hogy kutassam azokat az emlékeket is, amelyek a köznapi ember számára esetleg nem is jelentenek értékeket.
Így jutottam el az út menti keresztek megörökítésének gondolatához. Ezek is Kerekegyháza történelmének részei. Hírt hoznak az újonnan alakult közösség érzelemvilágáról, vallásosságáról, gazdasági helyzetéről.
A lakosság döntő többsége mindig hívő katolikus volt. Hitüket nem csak abban fejezték ki, hogy részt vettek a hitéletben, hanem többen Krisztus iránti elkötelezettségüket, hálájukat keresztek állításával is kifejezték. Ez nem kötődött minden esetben nagy anyagi jóléthez, inkább buzgó vallásosságból következett. Hálájuk kifejezésére, Isten áldásának, védelmének elnyerésére cselekedték.
Az olvasónak biztosan feltűnik, hogy Kunpusztán nem találkozunk keresztekkel. Igen egyszerű a magyarázat. A történelemből már ismert redempció idején Kunpusztát a kunszentmiklósiak vették meg s a puszta benépesítése is az ő nevükhöz fűződik. Ezért a lakosság abban időben református vallású volt, kiknek vallási kultuszában nem szerepel a kereszt. így még a jobb módú kunpusztai gazdák sem állítottak keresztet. Búhegyen más volt a helyzet. Az ott élők a természet adta feltételek miatt rendkívüli szegénység közepette élték életüket., nem gondolhattak arra, hogy földjeik szélén keresztet állítsanak.
Az első kőkereszt megjelenéséig sajnos nincs ismeretünk arról, hogy állítottak-e valahol fakeresztet. Ha lettek volna is, az elmúlt 150 év elemésztette volna őket. Az elmúlt több mint egy évszázadban készült kőkeresztek idáig a legmaradandóbbak, bár néhányukat érdemes volna már felújítani. Szinte valamennyi keresztre jellemző, hogy a környéken élő hívek gyakran tesznek rá virágot, szűkebb környezetüket rendben tartják. Van közöttük azonban olyan is, mely komolyabb felújításra szorul s gondos kezek megjelenésére vár.
Tudom, hogy építészetileg e keresztek nem jelentenek műemléket, de a rövid történelmi múlttal rendelkező Kerekegyházának ezek is „műemlékei".
Vissza