Előszó
Jogrendszer alatt a jogszabályok összességét és azok jogágakra való tagolását értjük. A jogszabályok különböző társadalmi viszonyokat szabályoznak, azonban ugyanannak az államnak jogszabályait egységes elvek jellemzik. Ezt az egységet valamennyi jogszabálynál az uralkodó osztály akarata teremti meg.
A jogrendszer osztályozása a különböző jogágakba való besorolás útján történik. A besorolás alapját a társadalmi viszonyok képezik. Egy-egy jogágba azonos társadalmi viszonyokat szabályozó, azonos tárgyú jogszabályok tartoznak. A jogágakra való tagozódás megkönnyíti az áttekinthetőséget, elősegíti az általános jogelvek alkalmazását és biztonságossá teszik a jogalkalmazást is. Népköztársaságunk egységes jogrendszere a következő jogágakra oszlik
1./ államjog,
2./ államigazgatási jog,
3./ pénzügyi jog,
4./ polgári jog,
5./ családjog,
6./ munkajog,
7./ mezőgazdasági termelőszövetkezeti jog,
8./ földjog,
9./ büntetőjog,
10./ polgári eljárásjog,
11./ büntető eljárásjog,
12./ szabálysértési eljárásjog,
13./ nemzetközi jog.
Az államjog azoknak a jogszabályoknak az összessége, amelyek társadalmi rendszerünk gazdasági és politikai alapjait, az állami szervek működésének, rendszerének, egymáshoz való viszonyának elveit szabályozzák, valamint meghatározzák az állampolgárok alapvető jogait és kötelezettségeit és az ország lakosságának az államhoz fűződő kapcsolatait.
Az államigazgatási jog az állami szervek szervező, rendelkező és végrehajtó tevékenysége során felmerülő jogviszonyokat szabályozza.
A pénzügyi jog az állam pénzügyi, pénzgazdálkodási tevékenysége során felmerülő jogviszonyokat szabályozza és előírja e területen az ellenőrzés módszereit és formáit.
A polgári jog az állampolgárok, valamint az állami, gazdasági és társadalmi szervezetek vagyoni és személyi viszonyait rendezi.
Vissza