Előszó
Az 1969-ben alakult Sikiósi Kerámia Syrnposion ezidén először külföldről hívott művészeket is vendégül látott. Ezzel belépett a kerámia symposionoknak abba a sorába, amelyet Ausztriában Gmunden,...
Tovább
Előszó
Az 1969-ben alakult Sikiósi Kerámia Syrnposion ezidén először külföldről hívott művészeket is vendégül látott. Ezzel belépett a kerámia symposionoknak abba a sorába, amelyet Ausztriában Gmunden, Csehszlovákiában Behynje fémjelez, s amelyet Lengyelországban, Izraelben is követni szándékoznak.
Siklós történelmi hangulatot árasztó, intim környezetévei méltó a symposion fogadására. A táj szépsége, az érintetlen természet bája, a baranyai népművészet, a folklór gazdag világa a művészi elmélyüléshez elegendő inspirációt nyújthat. A helyi vezetés önzetlen és páratlan lelkesedéssel, anyagi támogatással a „gondos gazda" feladatát látja el, amelyhez országos intézmények, vállalatok nyújtanak készséges segítőkezet. Mindez olyan helyi sajátosság, amely a siklósi symposion működésének kötetlenséget, alkotói szabadságot biztosít. Helyi sajátosság az is, hogy a több mint 100 éve alapított - s a maga korában nagy nemzetközi sikereket elért Zsolnay kerámiagyár ma már múzeumban őrzött gyűjteménye mellett a modern kerámia nemzetközi múzeumát alakítjuk ki a symposionon készülő alkotásokból és a pécsi Kerámia Biennálé legjobb műveiből.
Tudjuk, hogy a kezdet, - az 1970. évi munkaszakasz is - az indulással járó gyermekbetegségekkel küzdött. Nem voltak kielégítők még a gazdagabb, sokrétűbb kísérletezés technikai feltételei, nem teljes a symposion rendelkezésére szánt épületegyüttes. De terveink szerint a következő nemzetközi találkozó - az első tapasztalatain is okulva - még jobb, teljesebb munkalehetőséget biztosíthat alkotóművészeinknek. Ez az esztendő az egymásnak előlegezett bizalomra és kölcsönös ismerkedésre épült. A résztvevők (közülük többen már voltak más symposionon is) elhozták ide, s kicserélték egymással tapasztalataikat és magukkal visznek olyan benyomásokat, amelyeket csakis itt, a siklósi lehetőségek között szerezhettek.
A mintegy hat hetes munka eredményét dokumentáló művekben mindez összegeződik. Az egyéni művészi elképzelések: kötött formák, vagy organikus, nonfiguratív kompozíciók az itt talált anyagokhoz, azok formálási, égetési, színezési lehetőségeihez alkalmazkodva, helyi "siklósi" arculatot öltöttek.
Vissza