Előszó
Mivel a hagyomány nem túl erős, ez még inkább kötelezi a jelen alkotóit, hogy felgyorsított és teret betöltő tevékenységükkel pótolják a hiányokat. Arról van ugyanis szó, hogy Szentendre, Vác,...
Tovább
Előszó
Mivel a hagyomány nem túl erős, ez még inkább kötelezi a jelen alkotóit, hogy felgyorsított és teret betöltő tevékenységükkel pótolják a hiányokat. Arról van ugyanis szó, hogy Szentendre, Vác, Zebegény, Nagymaros révén adottak megyénk festői központjai és egyre inkább méltó felzárkózást jelent a Cegléd, Monor, Dabas, Ráckeve vidékét elemző Nagy István Csoport közös munkája, célkitűzése, eredménye.
Érd és környéke, a budai járás százezer embert számlál, az ország egyik leghevesebben fejlődő körzete, - az agglomeráció érdekes, izgalmas pontja. Mindez kötelez, hogy ne a problémák növekedjenek ebben a térségben, hanem a megoldások. Kötelez, hogy Érd a maga városi rangját kultúrában is elérje, fokozza. Ezen a kaptatón jelent fontos állomást e kiállítás, mert a művek gondolkodásra késztetnek. Ennek örömteli része, hogy a Budakeszin élő, alkotó Somos Miklós, Lieber Éva, - az érdi Eőry Emil, Domonkos Béla érzékeny hangvételű képekkel, szoborral éremmel szerepel az országos képzőművészeti tárlaton. Ez az előrehaladás iránya, mértéke egyben, - az általuk képviselt érték. Hozzájuk társul Szepes Gyula, Érd festője, aki különös mélységű interieurokat festett az elmúlt években és Érd utcáit, folyópartját is mélyrehatóan elemezte. Örvendetes az a fejlődést jelző képi összpontosítás, mely Kéri Mihály legújabb alkotásaiból sugárzik felénk. Ők valamennyien nemcsak önnön lehetőségeik optimális felsőfokát közelítik, hanem egy tájat, eszmét képviselnek. Az a tény, hogy Csuka Zoltán írói tevékenysége országos, sőt nemzetközi jelentőségű, nagy mértékben emeli Érd további teendőit, hiszen a Jószomszédság Könyvtár, a versek, fordítások e város miliőjében keletkeztek, - hírt és feladatot is adva, biztosítva "Európa legnagyobb falujának". Az is felemelő, hogy Varsányi Pál is szerepel a tárlaton, az a Varsányi Pál, aki az elsők között emelte fel a szavát tiltakozásul a fasizmus ellen rajzokkal a 30-as évek elején, akit akkor Romain Rolland üdvözölt. Kár, hogy ezúttal Rozanits Tibor linómetszetei hiányoznak, aki Itáliában is rangot szerzett a magyar grafikának és Érdnek is, ahol évek óta él és alkot.
Vissza