Előszó
A "Képzési programok bővíthetősége mikrovállalkozásoknak" c. kutatás részletes eredményei a következőkben foglalhatók össze.
A pályázatokról
Magyarországon a lakosság iskolázottsága folyamatosan nő, de a társadalom tudásszintje, tudásbázisa, a munkaerő alkalmazkodóképessége elmarad a változó gazdasági körülmények által támasztott követelményektől. Az iskolarendszerű képzés nem biztosítja kielégítően az alapkészségek, a kulcskompetenciák elsajátítását. A jelenlegi oktatás és képzés rendszere nem igazodik kellőképpen a gazdaság igényeihez.
A képzésekkel kapcsolatos támogatásokról (pályázati források) a visszajelzések szomorú képet mutatnak. Az elmúlt öt évben a mikrovállalkozások döntő többségben (78,3%) nem vettek igénybe pályázati forrást a képzésekhez. A mezőgazdaságban az arány hasonló (74,5%).
A pályázatokkal elnyert pénzösszegek a vállalkozások pénzügyi mérlegében nem játszanak meghatározó szerepet, a képzésekben való jelentőségük viszont figyelemre méltó. A megfigyelt mikrovállalkozói körben 15,4 MFt saját forrással, 28,5 MFt pályázati összeghez jutottak a vállalkozók, vagyis gyakorlatilag minden forint önrész kettő forint pályázati összeget eredményezett!
A jelenlegi pályázati rendszert a vállalkozók legnagyobb arányban (40,0%, a mezőgazdaságban 34,2%) közepesnek ítélik. Ennél szomorúbb az a tény, hogy a közepes mellett az elégséges minősítés a második leggyakrabban minősítésre kerülő osztályzat (24,9%, ill. 25%), és nem a négyes.
A képzési programokra nem pályázók az okok között első helyen (43,8%) említik az olyan támogatott képzéseket, amelyre nem volt szükségük, vagy egyáltalán nem érzik szükségét a képzésnek. Második helyen szerepel a pályázattal kapcsolatos elégtelen információ (30,4%), míg a vállalkozók 18,8%-a a teljesíthetetlen kritériumokat említette. Fentiek alapján talán túlzás nélkül lehet állítani, hogy a pályázati rendszer lényegi változtatásokat igényel a képzések körét, az információkat és a feltételeket illően.
Vissza