Előszó
Meghatottan és büszkén tallóztam Szöllősi Nagy András csodálatos régi fotói között. Meghatottan, mert egy immár letűnt kor emlékeit örökítette meg, egy olyan világ pillanatfelvételeit ragadta meg,...
Tovább
Előszó
Meghatottan és büszkén tallóztam Szöllősi Nagy András csodálatos régi fotói között. Meghatottan, mert egy immár letűnt kor emlékeit örökítette meg, egy olyan világ pillanatfelvételeit ragadta meg, amely ma már csak féltve őrzött emlékeinkben él, és amelyre megilletődöttség és érzelmek nélkül nem is tud emlékezni az, aki „őshonos" XVII. kerületi; büszkén, mert Képviselő-testületünk lehetővé tette ennek az albumnak a kiadását.
Szöllősi Nagy András munkássága során megszállottan járta a kerületet és dokumentálta környezetét, a régi falusi házakat Keresztúron, Csabán, a régi községek középületeit, melyeknek egy része sajnos már a múlté. Megörökítette a betonteknő nélkül szabadon kanyargó Rákos-patakot, az 1969-es árvizet, az egykoron szinte kihalt keresztúri kereszteződést. Fotózta a régi villákat, a szép épületeket, s - talán ezzel kellett volna kezdeni - az itt élő embereket. A népviseletbe öltözött asszonyok, a korlátra támaszkodó Gózon Gyula felkavaró fotóját senki sem feledheti. Szöllősi Nagy András akkor készítette a most bemutatott fotóit, amikor még nem okozott gondot a végeláthatatlan kocsisor a Pesti úton és nem a lakótelepi házak egyhangú sora jellemezte az idelátogatónak Rákosmentét.
Szöllősi Nagy András a XVII. kerület kiemelkedő egyénisége. Művészeti munkája mellett odaadó pedagógus, ismert közéleti személyiség, aki elhivatottan igyekszik láttatni az élet apró pillanatait, a pillanatba sűrített emberi sorsot, s mindannyiunkat segít rácsodálkozni környezetünk szépségeire.
Meleg szeretettel ajánlom figyelmükbe Szöllősi Nagy András albumát, melyről azt remélem, hogy könnyes szemű emlékezés mellett módot ad arra is, hogy gyermekeink, unokáink jobban megismerhessék és jobban szívükbe zárhassák közös otthonunkat, a Főváros XVII. kerületét.
Vissza