Előszó
Képek Görögország fénykorából
Azon terjedelemre nem nagy ország, mely Európa délkeleti részén elterjed, s melynek neve Görögország, az ókor legnevezetesebb államait foglalta magában. S miután a görögök müvészetét, irodalmát, sőt egyes tudományszakokat jelességben eddig a világ egy népe sem multa felül, sőt az egész művelt világ még ma is úgyszólván e hajdani nagy nép hagyományain nevelkedik fel, meg fogjuk ismertetni olvasóinkkal ez állam azon korszakát, melyet a történetírók Görögország fénykorának neveztek el. Ez ismertetésre az életrajzok alakját választottuk, és így e kor legjelesebb férfiainak élettörténetei fogják feltüntetni előttünk Görögország kiváló helyzetét az emberiség történelmében. Az itt következő lapok a legjelesebb bel- és külföldi írók művei után készültek.
Mielőtt azonban a választott anyag tárgyalásába bocsátkoznánk, ismerkedjünk meg az egykori Görögország földiratával is.
Perikles
Annak a férfiúnak, kinek életéről és jelleméről szólani akarok, neve örök betűkkel van följegyezve a történelem lapjaira az emberiség halhatatlan nagyjai sorában. És méltán, mert nemcsak Athénének, a hajdan virágzó és hatalmas Görögországnak volt legnagyobb államférfia, hanem kétségenkívül egyike a világtörténelem azon alakjainak, kiket a «nagy» név méltán és joggal megillet. A görög nemzet történelmének az a korszaka, a melyben Perikles hatalmas egyénisége vezérszerepet játszott, nemcsak Athéné városának, hanem az egész Görögországnak legszebb, legvirágzóbb korszaka volt. És e korszakban, a melyet méltó joggal nevezhetünk a Perikles korának, ő volt nem csupán Athéné, hanem egész Görögország vezére, éltető lelke és szelleme a szó legszebb, legnemesebb értelmében. Az ő bölcs és tapintatos vezetése alatt érte el a demokráczia Athénében legtökéletesebb kifejlődését, az anyagi és szellemi élet felvirágzásának azt a magaslatát, a melyen sem azelőtt, sem azután nem állott soha. Ezzel azonban még nem mondtunk eleget, mert Athéné az említett korszakban nemcsak egyszerű város, hanem Görögország középpontja volt minden tekintetben, annyira, hogy e város bleső viszonyai és messze kiható szellemi mozgalmai kicsinyben az egész görög világ képét, jellemét előnkbe tárják. Midőn Görögországot, mint az alkotmányos szabadság és a sokoldalú műveltség hazáját halljuk dicsérni, magasztalni, első sorban e várost kell értenünk, a mely nélkül Görögország nem lenne annyira érdemes ez oly sokszor hangoztatott magasztalásra. Ezért méltó joggal mondák a görögök Athénéről: «Görögország ékessége és szeme, Hellas Hellasban.»
Nagy Sándor élete és kora
Kicsiny a bors, de erős.
Ilyen kicsiny, de erős jószág volt az ókorban Maczedonia.
Az egész tartomány alig száz négyszögmérföldre terjedt, de fekvése és minőségénél fogva egyaránt volt hivatva is, képesítve is, hogy lassanként megnőjön és emelkedjék.
Egyik oldalon félvad barbar népekkel, a másikon a görög miveltséggel érintkezvén, harczias jellemével versenyt fejlődhetett értelmisége, s míg a tenger, mely partjait locsolta, - mintegy fölhívta, hogy a nagy világban szerencsét próbáljon, a határokon belül tömérdek kisebb nagyobb folyó öntözte talaját, s hatalmas hegyek, háromfelé szétágazva, - békében izomerősitő szórakozást, háboruban biztos buvhelyet nyutottak...
Vissza