Előszó
1. BEVEZETÉS
A Budapesti Műszaki Egyetem Vegyészmérnöki Karán az elsőéves hallgatók felsőfokú tanulmányaik elkezdésekor a Szervetlen Kémia Tanszéken lépnek be először kémiai laboratóriumba. A tanszék által oktatott „Kémiai laboratóriumi gyakorlat" tantárgy keretében a laboratóriumi munka alapjait kívánjuk a hallgatókkal megismertetni. Ehhez meg kell ismerniük a legfontosabb laboratóriumi eszközöket, készülékeket, berendezéseket, el kell sajátítani különböző műveleteket, meg kell ismerniük az alapvető szervetlen kémiai anyagokat. Ahhoz, hogy a fenti célokat elérhessük, a tantárgy programjában a következő feladatok szerepelnek:
1. Preparativ feladatok. A hallgatóknak a félév során a részletes programban előírt alapvető feladatokat, különböző szervetlen anyagok előállítását kell elvégezni. Ezek az alábbi típusúak: szennyezett anyagok tisztítása átkristályosítással, desztillációval, szublimációval; szervetlen vegyületek előállítása csapadékos reakcióval, fémoldással, gázfejlesztéssel, kristályosítással, izzítással; levegőre érzékeny vegyület, komplex vegyületek, elektrokémiai úton előállítható anyagok szintetizálása.
2. Mérési feladatok. A programban a következő alapvető mérési feladatok szerepelnek: tömegmérés, sűrűségmérés areométerrel, Mohr-Westphal-mérleggel, piknométerrel, olvadáspont- és forráspont-meghatározás, lombikkalibrálás, molekulatömeg-meghatározás fagyáspont-csökkenés, forráspont-emelkedés és Victor Meyer-módszerrel, pH-mérés, hőmérőkalibrálás.
3. Elméleti számonkérések. Egy kémiai laboratóriumban dolgozó hallgatónak ismernie kell a legfontosabb laboratóriumi eszközöket, műveleteket, anyagokat, munkavédelmi és tűzrendészeti szabályokat. Ezeket az ismereteket a félév elején zárthelyi keretében kéljük számon, és aki ezen a számonkérésen nem felel meg, mindaddig nem dolgozhat, amíg szóbeli beszámolón nem igazolja az alapvető ismeretek elsajátítását. A munkavédelmi zárthelyin kívül a hallgatóknak a félév során két alkalommal kell
Vissza