Előszó
A mérnöki hivatás nemcsak elméleti vonalon van szoros kapcsolatban a kémiával, nemcsak a kémia alapvető törvényeit kell jól ismernie annak, aki az anyaggal foglalkozik, hanem sok vegyianyag...
Tovább
Előszó
A mérnöki hivatás nemcsak elméleti vonalon van szoros kapcsolatban a kémiával, nemcsak a kémia alapvető törvényeit kell jól ismernie annak, aki az anyaggal foglalkozik, hanem sok vegyianyag tulajdonságait is, amelyek pl. az energiatermelési vagy fémmegmunkálási folyamatoknál és a mérnöki munka egyéb területein nélkülözhetetlenek.
Az elméleti összefüggéseket, törvényeket, valamint az anyagok tulajdonságait kísérletek végzése közben lehet a legjobban megismerni. Ilyenkor a természet könnyen érthető nyelven ad felvilágosítást törvényeiről, anyagi tulajdonságairól. A kémiai kísérletezés igy kettős célt szolgál, egyrészt magyarázza az elméletet, másrészt megismertet az anyagok tulajdonságaival.
E jegyzet néhány olyan egyszerű eszközzel is elvégezhető kémiai kísérletet ír le, amelyek elvégzése alaposabbá teszi elméleti tudásunkat, és lehetővé teszi, hogy az iparban előforduló legfontosabb vegyianyagokat, fémötvözeteket felismerhessük, azonosíthassuk, néhány az iparban fontos technológia, vegyi folyamat és ellenőrző vizsgálat lényegét megismerhessük.
A kémiai kísérletezésnek szigorú szabályai vannak, amelyeknek betartása egészségünk és ruházatunk megóvása érdekében szükséges. A vegyianyagok majdnem mind ártalmasak, sok maró és mérgező tulajdonságú van közöttük, sok kísérlet elvégzése kellő óvatosság nélkül égési vagy egyéb sebeket ejthet rajtunk. Ezért tartsuk be a legfontosabb óvatossági rendszabályokat. Sohase nyúljunk sem készülékekhez, sem vegyszerekhez anélkül, hogy annak rendeltetésével és tulajdonságaival teljesen tisztába ne lennénk, várjuk meg, amíg a felügyelő tanszemélyzet a kísérlet megkezdésére engedélyt ad. A vegyianyagokat tartsuk távol testünktől és ruhánktól, ne ízleljük meg azokat és óvakodjunk gőzeik belégzésétől. Vegyük figyelembe továbbá, hogy nem egyedül dolgozunk a laboratóriumban, óvjuk tehát kollégáink testi épségét is. Ha valamilyen vegyianyag - különösképpen pedig sav vagy lug - kezünkkel érintkezésbe jut, bő vízzel mossunk kezet. Ne együnk és ne dohányozzunk kísérletezés közben. A kémiai edények - kém csövek, poharak, stb. - igen vékony üvegből készülnek, igy nagyon törékenyek. Ha eltörjük ezeket, a felszerelésben és magunkban kárt okozhatunk. Óvatosan bánjunk tehát azokkal.
Vissza