1.067.062

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

Kémiai és genetikai biztonság a mezőgazdaságban

2004. szeptember 16-i budapesti konferencia anyagai

Értesítőt kérek a kiadóról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

A Környezettudományi Központban több mint egy évtizedes működésének szinte a teljes időszaka alatt a fenntartható mezőgazdasági és vidékfejlesztési programunk keretein belül kiemelten foglalkoztunk... Tovább

Előszó

A Környezettudományi Központban több mint egy évtizedes működésének szinte a teljes időszaka alatt a fenntartható mezőgazdasági és vidékfejlesztési programunk keretein belül kiemelten foglalkoztunk az élelmiszerek kémiai szennyezésének problémájával. Figyelmet fordítottunk a „rejtett éhség"-nek nevezett jelenségre is, amikor nem az élelmiszer mennyisége, hanem az úgynevezett tápláló hatása romlik le, elsősorban az intenzívnek nevezett gazdálkodás miatt. Figyelmünk kiterjedt az olyan új, kétes és bizonytalan eredményt hozó eljárások alkalmazására is, mint a génmódosítások. A tevékenységünk részben kutatómunkát, illetve publikációk közreadását jelentette, és részben nemzetközi szervezetekben és fórumokon való részvételt A térségből elsőként csatlakoztunk a Pesticide Action Network európai szervezetéhez, a PAN Europe-hoz. Ugyancsak évek óta tagja vagyunk az International POPs Elimination Network-nek, az IPEN-nek. Idehaza az Európai Uniós jogharmonizáció fontos részének tekintettük, hogy ennek keretében változzon a peszticidek magyarországi engedélyezési rendszere is. A környezetvédő civil szervezetek 2004. évi Debrecenben tartott Országos Találkozójának felhatalmazása alapján 2004. március 30-án levélben fordultunk az illetékes állami szervekhez. A levél az álláspontunk összefoglalását is tükrözte: "Magyarországon alacsony a peszticidekkel kapcsolatos környezeti tudatosság. Holott a szermaradványok, különösen a lassan lebomló, ún. POPs-ok (Persistent Organic Pollutants - L.F.) maradványai jelentősen károsítják az élőszervezetek immunrendszerét, hormonháztartását, rákkeltő hatásúak és fejlődési rendellenességet idézhetnek elő. Az embereknél a tíz év alatti gyermekek és a termékenységi korban lévő nők a legveszélyeztetettebbek. Magyarország élen járt a legveszélyesebb szerek betiltásában, sőt vannak olyan szerek, amelyek használatát Magyarországon nem is engedélyezték. A korai betiltás ellenére még mindig megtalálhatók a talajainkban, így bekerülhetnek és be is kerülnek a táplálkozási láncba. Egy közelmúltban végzett felmérés szerint háromszáz tonna lejárt határidejű elfekvő növényvédő szer készlet van, amelynek kb. egyötöde POPs. A rendszerváltás után a pénzhiány miatt jelentősen lecsökkent a vegyszerek, köztük a növényvédő szerek használata is. Azok az árutermelő gazdaságok azonban, amelyeknek van pénzük, továbbra is sok peszticidet használnak, annyit, mint a rendszerváltás előtt. A másik igen súlyos probléma, hogy a fejlett országok sorában nincs egyetlen olyan ország sem, mint Magyarország, ahol olyan magas lenne az illegális, tehát nem engedélyezett növényvédő szerek használata. Vissza

Tartalom

ELŐSZÓ (3)
NÖVÉNYVÉDŐSZER-ENGEDÉLYEZÉSI BLOKK
Dr. Pethő Ágnes: A növényvédő szer engedélyezés új súlypontjai (5)
Mihály Botond: Környezetvédelmi szempontok érvényesítése a
növényvédő szerek engedélyezésénél (17)
Simon Gergely: Peszticid használat Magyarországon: Az engedélyezéstől
a szennyezésig - a tényleges károk (24)
ELLENŐRZÉS ÉS EGÉSZSÉGÜGYI KOCKÁZATOK BLOKK
Dr. Győrfi László: A növényvédőszer-maradványok hatósági ellenőrzésének szerepe az élelmiszerbiztonság kritérium rendszerében (40)
Székács András - Ernst András - Juracsek Judit - Darvas Béla: Növényvédő
szerek okozta vízszennyezések Magyarországon (53)
Dr. Biró Krisztina - Dr. Forgács Eszter: A peszticid használat
élelmiszerbiztonsági kockázatai (61)
PREVENCIÓ ÉS KÉMIAI BIZTONSÁG BLOKK
Dr. Tompa Anna: Primer prevenció és kémiai biztonság (71)
Dr. Darvas Béla: Növényvédő szerek másodlagos hatásai (85)
Dr. Márai Géza: Agrár-környezetgazdálkodás és bioélelmiszer-termelés
(101)
BIOTECHNOLÓGIA ÉS ÉLELMISZERBIZTONSÁG BLOKK
Dr. Pusztai Árpád - Dr. Gelencsér Éva - Dr. Bardócz Zsuzsa: A GM-növényeken alapuló élelmiszerek biztonsági vizsgálata (113)
Dr. Rodics Katalin: A GMO kereskedelmet szabályozó ún. Cartagena
jegyzőkönyvvel kapcsolatos feladatok és elvárások; a hazai
szabályozás és engedélyezés rendje, valamint az EU GMO-val
kapcsolatos álláspontja (123)
Móra Veronika - A géntechnológia mezőgazdasági és élelmiszeripari
alkalmazásának várható egészségügyi, környezeti és társadalmi
hatása (141)
RÉSZTVEVŐK LISTÁJA (155)
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem