A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

Kémia I.

Bevezetés a kémiába

Szerző
Szerkesztő
Lektor
Budapest
Kiadó: Műszaki Könyvkiadó
Kiadás helye: Budapest
Kiadás éve:
Kötés típusa: Ragasztott papírkötés
Oldalszám: 175 oldal
Sorozatcím: Calibra Könyvek
Kötetszám:
Nyelv: Magyar  
Méret: 24 cm x 17 cm
ISBN: 963-16-2232-0
Megjegyzés: Fekete-fehér és színes ábrákkal illusztrálva. Raktári száma: MK 59200.
Értesítőt kérek a kiadóról
Értesítőt kérek a sorozatról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

Már megint egy új tárgy, mégpedig a kémia. A kémia mint tudomány a bennünket körülvevő világ tanulmányozásával foglalkozik, a biológiához vagy a fizikához hasonlóan természettudomány. A kémia az... Tovább

Előszó

Már megint egy új tárgy, mégpedig a kémia. A kémia mint tudomány a bennünket körülvevő világ tanulmányozásával foglalkozik, a biológiához vagy a fizikához hasonlóan természettudomány. A kémia az élettelen természetet, a környezetünket felépítő anyagok tulajdonságait, átalakulási folyamatait vizsgálja, de másként, mint a fizika. Ugyanakkor foglalkozik az élőlényekben végbemenő úgynevezett biokémiai folyamatokkal is. Összetett és szerteágazó volta miatt nem könnyű a kémia tárgyát meghatározni, és más tudományterületektől elhatárolni, ezért inkább nézzünk néhány gyakorlati példát, amelyek a kémia vizsgálódásának körébe tartoznak.
A kémiát hívjuk segítségül, amikor a piszkos ruhát mosószerek segítségével megtisztítjuk vagy az elszíneződött fehérneműt hypóval fehérítjük. Hasonló módon kémiai folyamat eredményeként fújja föl a tésztát sütéskor a sütőpor. Ugyanezt a hatást - a kenyér kelesztésénél - az élesztőgombák saját testükben végbemenő biokémiai reakciókkal idézik elő. Napi életünk minden területén találkozunk a műanyagokkal, amelyeket szintén kémiai reakciókkal állítanak elő. Sokszor hallunk környezetünk - például a talaj vagy a természetes vizek - elszennyeződéséről, ilyenkor az élővilágra nézve káros kémiai folyamatok játszódnak le. A hűtőszekrényben a kellő alacsony hőmérsékletet folyadék elpárologtatásával érjük el, ez a folyamat fizikai jelenséggel kapcsolatos, ezért fizikai-kémiai változásnak nevezzük. A felsorolt példákból is kitűnik, hogy a kémia a fizikával és a biológiával rokon tudomány, szerteágazó jellege miatt hatalmas tudáshalmazt foglal magában. Tankönyvünk az ebben a világban való eligazodáshoz, a kémiai ismeretek megszerzéséhez nyújt segítséget. Vissza

Fülszöveg

A Műszaki Könyvkiadó ebben az évben útjára indít egy új, de a legjobb tankönyvírói hagyományokat folytató kémiai tankönyvcsaládot. Az oktatási koncepció kidolgozója, a tankönyvek szerzője Villányi Attila, akit a kémia szakos kollégáknak nem kell bemutatni, hiszen korábbi könyvei, feladatgyűjteményei és diákjainak diákolimpiai eredményei közismertek. Ebben a tankönyvcsaládban jól átgondoltan ötvöződik a magas szintű ismeretanyag, a Nemzeti Alaptanterv követelményrendszere, a differenciált oktatás lehetősége, a kipróbált és bevált didaktikai megoldások, valamint az újító szellem és a kedvcsináló, figyelemfelkeltő forma.
A tankönyv három nagy fejezetben dolgozza fel a tananyagot. Az első részben a tanulók megismerkednek a kémia legalapvetőbb fogalmaival. Természetesen számos korábban a természetismeret tantárgy keretében már tanult fogalom újra előkerül, amit ezúttal a kémia nézőpontja felől közelítenek meg. Többek között megismerkednek a kémiailag tiszta anyag fogalmával, az... Tovább

Fülszöveg

A Műszaki Könyvkiadó ebben az évben útjára indít egy új, de a legjobb tankönyvírói hagyományokat folytató kémiai tankönyvcsaládot. Az oktatási koncepció kidolgozója, a tankönyvek szerzője Villányi Attila, akit a kémia szakos kollégáknak nem kell bemutatni, hiszen korábbi könyvei, feladatgyűjteményei és diákjainak diákolimpiai eredményei közismertek. Ebben a tankönyvcsaládban jól átgondoltan ötvöződik a magas szintű ismeretanyag, a Nemzeti Alaptanterv követelményrendszere, a differenciált oktatás lehetősége, a kipróbált és bevált didaktikai megoldások, valamint az újító szellem és a kedvcsináló, figyelemfelkeltő forma.
A tankönyv három nagy fejezetben dolgozza fel a tananyagot. Az első részben a tanulók megismerkednek a kémia legalapvetőbb fogalmaival. Természetesen számos korábban a természetismeret tantárgy keretében már tanult fogalom újra előkerül, amit ezúttal a kémia nézőpontja felől közelítenek meg. Többek között megismerkednek a kémiailag tiszta anyag fogalmával, az oldatokkal, elegyekkel, ezek szétválasztásával, a fázisok és komponensek fogalmával, az oldódás és oldhatóság törvényszerűségeivel.
A második nagy fejezet a "Tulajdonságok, változások, folyamatok" címet viseli. Ebben először megkülönböztetik a kémiai és a fizikai változásokat, majd a kémiai reakciók legfontosabb ismérvei következnek. Ebben a fejezetben kezdik tárgyalni a folyamatok energiaviszonyait, s ennek kapcsán részletesen megismerkednek az égés folyamatával, típusaival.
A harmadik részben az anyagok összetétele a központi probléma. A diákok megismerik az elemek és vegyületek fogalmát, a kémiai reakciók tömegviszonyait, majd az atomok és molekulák fogalmának segítségével eljutnak a kémia egyenletig.
A munkafüzet szorosan a könyvhöz kapcsolódva segíti az eredményesebb tanulást, lehetőséget adva az egyéni gyakorlásra, számonkérésre éppúgy, mint az órai differenciált munkára.
A tankönyvsorozat következő kötetei évente, felmenő rendszerben jelennek meg. A tankönyvcsalád a 7. osztálytól a 10. osztályig terjedő szakaszt fogja felölelni, s így használható általános iskolában éppúgy, mint bármely típusú középiskolában. A kémiából érettségizők vagy felvételizők részére pedig kiegészítő köteteket tervezünk a 11. és 12. évfolyamra. Vissza

Tartalom

Bevezetés és útmutató a könyv használatához7
A vegyszerek veszélyességének jelölése11
Ismerkedés a kémiával13
Mit nevezünk tisztának a kémiában?13
Halmazállapotok16
Fázisok, komponensek23
Anyagok szétválasztása25
Oldatok, elegyek29
Az oldatok összetételének vizsgálata32
Az oldatok, elegyek térfogata39
Tömegmérés43
Oldatkészítés45
Oldódás és kiválás46
Az oldhatóság51
Mitől függ az oldhatóság?4
Egyéb keverékek57
Összefoglalás58
Tulajdonságok, változások, folyamatok61
Tulajdonságok, változások61
Fizikai és kémiai változások63
Kémiai reakciók68
Energiaviszonyok71
A kémiai reakciók energiaviszonyai74
Égéstermékek80
Mit nevezünk égésnek?84
Gyors és lassú, tökéletes és tökéletlen87
Robbantsunk!90
Összefoglalás94
Az anyagok összetétele97
A kémiai reakciók tömegviszonyai97
Elemek és vegyületek101
Semmi sem lehetetlen105
Parányi részecskék107
Az elemek atomjai112
A relatív atomtömeg116
Az elemek periódusos rendszere119
Az anyagmennyiség122
A képlet127
Atomok és molekulák129
A vegyérték132
A kémiai egyenlet136
Miről nem beszél a képlet?141
Molekulák és ionok145
Kristályrács149
Összefoglalás153
Válaszok157

Villányi Attila

Villányi Attila műveinek az Antikvarium.hu-n kapható vagy előjegyezhető listáját itt tekintheti meg: Villányi Attila könyvek, művek
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem