Előszó
E jegyzet az Építőmérnöki Kar Közlekedésépítő, Szerkezetépítő és Vízépítő szakos hallgatói részére készült és a "Kémia és építőanyagok" c. tantárgy reformtanterv szerinti III. félévi tananyagát tartalmazza.
Ebben a kötetben a fémeket, a szerves építőanyagokat, a hőszigetelő és a hangtechnikai anyagokat, valamint az építőanyagok minősítését tárgyaljuk. Az egyes építőanyagok ismertetésének felépítése a II. félévivel egyezik meg. A tárgyalás során megismertetjük a hallgatókat az egyes építőanyagok népgazdasági jelentőségével, szerkezeti felépítésével, előállításának technológiájával, fajtáival, tulajdonságaival és azoknak a befolyásolásával, korróziójával és a korrózió elleni védelmével, végül rövid példákban ismertetjük az alkalmazási területet.
Tantárgyunk alapozó szaktárgy. Egyrészt arra törekedtünk, hogy megadjuk a szükséges elméleti alapot az építőanyagok tudatos alkalmazásához, másrészt kellő gyakorlati ismeretanyagot adjunk a szaktárgyak számára.
Napjainkban tanúi lehetünk annak, hogy az építőanyagiparban és az építőiparban a technológiai folyamatok minőségileg változtak és változnak. A tananyagban ezt a fejlődést figyelembe vettük. Az előzőkhöz képest megváltozott a tantárgy felépítése is, mivel a kémiát nem külön, hanem ott ismertetjük, ahol arra szükség van. Továbbá megváltozott a mértékrendszer is. Végül eddig nem szerepelt a tananyagban az építőanyagok minősítése.
Mai oktatási rendünk szerint a II és a III félév anyagából egy vizsga van. A vizsgán a szaktárgyak számára nélkülözhetetlen elméleti és gyakorlati ismereteket minimum kérdések formájában kérjük számon. A vizsgán egyébként elsősorban azt ellenőrizzük, hogy milyen mértékig értik a tananyagot. A tananyagot viszonylag könnyen meg lehet érteni. Felhívjuk azonban hallgatóink figyelmét arra, hogy a tananyag nagy és csak akkor lesz könnyű a vizsgára készülés, ha rendszeresen készülnek az évközi gyakorlatokra. Úgy véljük, hogy a jó felkészülést elősegíti a tanszék által szervezett állandó kiállítás is.
Vissza