Előszó
Eddigi tanulmányaitok és köznapi tapasztalataitok során meggyőződhettetek arról, hogy környezetünk anyagai milyen kimeríthetetlen változatosságot mutatnak. Ebben a tankönyvben folytatjuk az anyagokkal való ismerkedést. Megismeritek, hogy melyik mire való, melyikkel hogy kell bánni, és melyek azok, amelyek mindennapi életünk szempontjából a legfontosabbak. Könyvünk - és a hozzá tartozó munkafüzet - a 7. osztályoshoz hasonló felépítésű.
A tankönyvben a szokásos méretű betűkkel írt szövegrész a tananyag.
Az apróbetűs részek érdekességeket tartalmaznak. Az egyes fogalmakhoz, kifejezésekhez tartozó lábjegyzetekben a tananyaghoz kapcsolódó további magyarázatok szerepelnek.
A tananyag kiegészítései zöld foltban jelennek meg. hivatkozásuk: Z jelzés és oldalszám.
A lombik a kísérleteket jelzi. Részletes elemzésükre a munkafüzet ad lehetőséget. A kísérletek sorszáma K1, K2, ... A sorszámmal utalunk a tapasztalatokra, magyarázatokra.
Minden téma végén, az alapszövegtől elválasztva, a legfontosabb ismereteket, a tanulnivaló lényegét összegeztük.
A leckéket kérdések és feladatok zárják. Ezek megválaszolásával ellenőrizhetitek, mennyire sikerült a témát megértenetek és megtanulnotok.
A kis házikó az otthon is elvégezhető kísérleteket, vizsgálatokat jelöli. A jelenségek pontos megfigyelésével új és érdekes tapasztalatokra tehettek szert. A kis könyv olvasmányt jelez, amely tovább bővítheti ismeretelteket. Sokszor még a kötelező tananyag megértését és megjegyzését is megkönnyíti. Legfontosabb tanulási módszerünk változatlanul a kísérletezés. Az előző évben már megismertétek az alapvető balesetvédelmi rendszabályokat. Betartásuk a feltétele annak, hogy a kísérleteket biztonságosan végezhessétek.
Szeretnénk, ha az anyagokkal való ismerkedés továbbra is élményt és örömet jelentene számotokra, és hozzásegítene az anyagok felelősségteljes, szakszerű, az egészséget és a környezetet védő felhasználásához. Eredményes tanulást és kitartó szorgalmat kívánnak mindnyájatoknak a Kiadó munkatársai és a Szerzők.
Vissza