Előszó
A világegyetemben - az univerzumban - és szűkebb környezetünkben az anyag nagyon változatos formában jelenik meg. Az élőlények - az ember, az állatok, a növények - teste, a Föld kőzetei, a...
Tovább
Előszó
A világegyetemben - az univerzumban - és szűkebb környezetünkben az anyag nagyon változatos formában jelenik meg. Az élőlények - az ember, az állatok, a növények - teste, a Föld kőzetei, a Földünket körülvevő levegőréteg, a Nap és az egész naprendszerünk mind-mind különböző szerkezetű és tulajdonságú anyagból épül fel.
E kimeríthetetlen változatosságú anyag létezési módja a mozgás. Korunk természettudományos ismeretei - fizikai, kémiai, biológiai - egybehangzóan bizonyítják az anyag és a mozgás elválaszthatatlanságát, azt, hogy az anyag nem létezhet mozgás nélkül és a mozgás anyag nélkül. A természetben megfigyelhető minden jelenség, változás az anyag mozgásával kapcsolatos.
Az anyag a körülményektől függően különböző változásokon mehet keresztül. Ilyen pl. a testek helyváltoztatása, a hő-, a fény-, az elektromos és a mágneses jelenségek, kémiai, átalakulások, az életjelenségek. Tapasztaljuk, hogy a természetben az anyag emberi beavatkozás nélkül is megváltozik, átalakul és mozog. Például a víz elpárolog, lecsapódik, megfagy. A kőzetek elmállanak, a vas rozsdásodik, a bor megecetesedik stb.
A kémia a környezetünkben levő anyagfajták összetételével, szerkezetével, tulajdonságaival és a különböző szerkezetű anyagok egymásra hatásakor bekövetkező változásokkal foglalkozik. Úgy is mondhatjuk, a kémia az anyag kémiai mozgásformáit tanulmányozza.
A kémia jelentősége mind az élettelen, mind az élő természet megismerése szempontjából igen nagy.
A kémiai alapismeretek - a természettudományok részeként - hozzátartoznak korunk emberének általános műveltségéhez. A kémiai ismeretek elméleti és gyakorlati tartalmukkal pedig hozzájárulnak a mindennapi életünkben és munkahelyünkön alkalmazott anyagok szerkezetének és tulajdonságainak tudatos megismeréséhez. Nem lehet közömbös számunkra, hogy a kezünkbe került anyagnak milyen tulajdonságai vannak, és az anyag sajátságainak mi a magyarázata. Ugyanakkor a kémiai ismeretek az általános természettudományos műveltség alapjainak kialakítása mellett hozzásegítenek az iskola szakirányát képviselő tantárgyak tartalmának befogadására is.
Vissza