Előszó
Ez a jegyzet a Kecskeméti Főiskola Gépipari és Automatizálási Műszaki Főiskolai Kar hallgatói számára készült. A jegyzet készítése során az volt az alapvető célkitűzésem, hogy a gépészmérnök és műszaki menedzser hallgatók számára röviden összefoglaljam a nélkülözhetetlen kémiai alapismereteket.
A jegyzet bevezetésében azokat a legfontosabb kémiai alapfogalmakat foglaltam össze, amelyek a későbbi részek megértéséhez elengedhetetlenül szükségesek. A második fejezet az általános kémiával foglalkozik. Ebben áttekintem az anyagszerkezettel kapcsolatos fogalmakat, a kémiai kötések fajtáit, valamint a molekulák közötti kölcsönhatásokat. A következő alfejezet a halmazállapotokkal, oldatokkal kapcsolatos ismereteket foglalja röviden össze. A különböző koncentrációk számítására néhány mintafeladatot is ismertetek. Az elektrokémiával foglalkozó fejezetben a disszociációval és az elektródpotenciállal kapcsolatos ismereteket gyűjtöttem össze. A gyakorlati alkalmazás bemutatását szolgálja a galvánelemek és az elektrolízis bemutatása. A termokémiával foglalkozó fejezetben azt mutatom be, hogy mikor és miért mennek végbe a kémiai reakciók. Ismertetem az energia és entalpia közötti különbséget, valamint értelmezem az entrópiát. A reakcióhő számítását különböző reakciókon mutatom be. Az általános kémiai ismereteket a reakciókinetikával zárom. Ebben a részben a kémiai reakciók sebességének értelmezését és számítását foglaltam össze.
A szerves kémiával foglalkozó fejezet szigorúan csak azokkal a fogalmakkal, reakciókkal foglalkozik, amelyek elengedhetetlenek a következő, műanyagokkal foglalkozó rész megértéséhez. Nagyon röviden ismertetem a szerves vegyületek és a reakciók csoportosítását, az alapvető nevezéktant, valamint bemutatok néhány jellegzetes példát.
A jegyzet utolsó két fejezete a műanyagokkal kapcsolatos kémiai ismereteket foglalja össze. Összefoglaltam a polimerek előállításához vezető kémiai reakciók jellegzetességeit. Ismertetem a polimerek elnevezésének szabályait, a lépcsős és a láncpolimerizáció részfolyamatait. A polimerek kémiai reakcióin keresztül bemutatom a legfontosabb bomlási folyamatokat. Ezt követően néhány, a gyakorlat szempontjából fontos polimertípust mutatok be. Ismertetem az előállítási reakcióikat, a vázlatos gyártástechnológiát, valamint néhány, fontosnak tartott tulajdonságot.
A jegyzet végén felsorolom azokat a forrásműveket, amelyeket felhasználtam a jegyzet írása során. Ezekben a művekben az érdeklődő hallgatók további ismereteket találhatnak azokról a területekről, amelyek felkeltették érdeklődésüket.
A szerző tisztában van azzal, hogy a kémia tárgyköre nem tartozik a könnyen megemészthető ismeretek közé. Arra törekedtem, hogy a jegyzet alkalmas legyen önálló tanulásra, de hangsúlyozom az előadások fontosságát. Az előadáson nem a jegyzet kerül „felolvasásra", hanem kiegészítő információk hangzanak el, amelyek könnyebbé teszik a megértést.
Vissza