Előszó
Kemecseinek lenni ma már ugyanannyi, mint kemecseivé válni. A történelem során hosszú évszázadokon keresztül birtokolták a települést büszke lakói.
A rétköz peremén az itteni sajátos sorsközösségekben az emlékek arról árulkodnak, hogy a bronzkorban, az avarkorban, de a honfoglalás előtti és utáni időszakban az itt élő emberek meghatározó szerepet játszottak az események alakulásában.
Az István királyi örökségre még ma is odafigyelnek lakóink, mely szerint tudnunk kell, hogy mennyit akarunk kapni és mennyit adni.
Lakosságunk életéről, történetéről, kultúrájáról az említetteken túl vannak írásos emlékeink, melyek külön-külön is figyelemre méltók, de feldolgozva a lakosság ilyen irányú igénye szerint, ez a munka kezdete lehet a nagyközség írásos történet feldolgozásának.
A könyv írója. Kozma Sándor nyugdíjas történelemtanár elsőként dolgozta fel könyv formában a település történetét, mintegy bemutatva a lakosságnak azt, hogy honnan jöttünk, kik vagyunk és merre kell, hogy tartsunk.
Az írás során megfogalmazódik a település agrár sajátossága, gazdaságának szerkezete, melyeknek alapján a közeli térségre a ráhatásuk jól érzékelhető.
Az itt lakók szűkebb hazájuk védelmét, de az országos gondok megoldásának a segítését is jó hazafiként élték meg. A tatár-török-kuruckori függetlenségi mozgalmak aktív résztvevői a kemecsei emberek. Répásy Mihály tábornok, Krasznai Péter és 70 főt meghaladó honvéd tisztek, katonák Kossuth Lajos szabadságharcának jelentős szereplői voltak.
A közelmúlt történelme is bizonyítja, lakosságunk élniakarása mindig jól igazodott a megváltozott körülményekhez. A település függetlenségének esetenkénti megrövidítése növelte veszélyérzetünk fejlődését, összefogásunk révén mindig sikerült túljutni a kritikus helyzeteken.
Ez az írás, ez a könyv legyen tárháza azoknak a történéseknek, melyek a történelem viharait kiállva, emléket állítanak őseinknek, kik elődeink voltak, őrizze emléküket az idő, mely lehetőséget adott a mindenkori megújuláshoz, a továbblépéshez és túléléshez.
Köszönet e könyv írójának, mindazoknak, akik segítettek a munka elkészítése során, remélve, hogy hitük szerint nem csak tovább élik, de tovább is írják Kemecse település történetét.
Kemecse, 1997. április 10.
Szentpéteri József polgármester
Vissza