Előszó
Tisztelt Olvasó! Kazincbarcika város neve mindenkiben más és más érzéseket támaszt. Egyesek számára egy elhibázott gazdaságpolitika megvalósulása, míg mások nosztalgiával gondolnak rá, mert a kövek kezük munkáját és ifjúságukat is őrzik. Tízezrek építették, mások készen kapták. Voltak akiket csak megérintett a szele, ám sokan gyökereket eresztettek itt.
Közel negyvenezer ember lakhelye, a haza egy darabja, s elfogadták, megszerették, mert számukra itt méretett ki az a néhány négyzetméter is, ahonnan nincs tovább...
A város fejlődése, néhány más városhoz hasonlóan külön kategóriát képez, hiszen a hajdani három kis falu (Barcika, Sajókazinc, Berente) mellett tudatosan, tervszerűen konstruált, modern lakóhely, város alakult ki. Már a várossá nyilvánítás előtt nagyarányú, az akkori technológiát és ízlést magán viselő lakóházépítés kezdődött. Ennek köszönhetően a város lakossága rövid időn belül megsokszorozódott.
Kazincbarcika mindig "hálás" terület volt a különböző szociológiai, társadalomtudományi vagy éppen gazdasági kutatásoknak, hisz' a város heterogén összetétele, dinamikus fejlődése izgalmas munkát ígért. Ugyanakkor azt is el kell mondani, hogy a mindenkori városvezetés is fontosnak tekintette a kutatásokat, és még fontosabbnak azok eredményeit, illetve az azokból leszűrhető tanulságokat. S hogy miért? Mert ezekre lehetett megalapozott, távlatokban is eredményekre vezető várospolitikai döntéseket hozni.
A 80-as évek vége, 90-es évek eleje a gazdasági változások, az átalakuló társadalom kora. Az egész ország problémái régiónkban, a hajdan ünnepelt és kirakatban lévő "borsodi medence" vidékén még erőteljesebben jelentkeztek. Szinte valamennyi krónikus tünet felütötte fejét városunkban: munkanélküliség, családok elszegényedése, környezetvédelmi katasztrófa-veszélyek stb...
Van-e perspektíva az itt élők előtt?
Lehet-e találni megoldást itt, ahol a lokálpatrióta kötődések most vannak kialakulóban. Egyáltalán, milyen esélye van a városnak a jövőben?
Talán ezekre a kérdésekre is sikerül választ kapni e könyvben. A témák mindenesetre izgalmasak, hisz a szerzők foglalkoznak városunk gazdasági lehetőségeivel, a környezetvédelem problémájával, társadalmi érdekkonfliktusokkal, a vonzáskörzet és a város kapcsolatával, megoldások, kitörési pontok keresésével.
Én bízom abban, hogy e könyv segíti azoknak az embereknek a munkáját, akik a város fejlődéséért sokat tehetnek, valamint érdekes olvasmány lesz mindazoknak, akik kíváncsiak a különböző gazdasági-társadalmi összefüggésekre.
S mindenekelőtt abban bízom, hogy Kazincbarcikának a "látványos múlt" után, a jelen nehézségei ellenére LESZ JÖVŐJE.
Vissza