Előszó
Király Béla, az 1956-os nemzetőrség főparancsnoka a forradalom és szabadságharc 50. évfordulóján, 2006-ban elérkezettnek látta az időt, hogy a számtalan, addigra hiteltelenné vált nemzetőr...
Tovább
Előszó
Király Béla, az 1956-os nemzetőrség főparancsnoka a forradalom és szabadságharc 50. évfordulóján, 2006-ban elérkezettnek látta az időt, hogy a számtalan, addigra hiteltelenné vált nemzetőr szervezet mellett létrehozzon egy olyan szervezetet, ami méltóképpen ápolja az 1956-os nemzetőrök emlékét, a szervezet hagyományát.
A Honvédelmi Minisztérium és a Hadtörténeti Intézet és Múzeum támogatásával életre hívott egyesület „Az 1956-os Nemzetőrség Hagyományápoló Tanácsa" nevet kapta. Tiszteletbeli elnöke maga Király Béla vezérezredes (t2009), elnöke Válóczy István nyá. mk. dandártábornok, elnökségi tagjai Földvári Attila ezredes (f2012), Földvári Rudolf, Tóth Sándor, Ujságh Tibor (|2014), főtitkára - így a napi ügyek intézője, a rendezvények szervezője - én magam lettem.
A szervezet történész szakértőkkel együttműködve csak olyan jelentkezőket tüntetett ki a nemzetőrjelvénnyel, akik hiteles dokumentumokkal tudták igazolni 1956-os szerepvállalásukat. Több mint háromszáz egykori nemzetőr vehette át ünnepélyes keretek között azt a jelvényt, amit 1956-ban a szovjet támadás miatt már nem maradt idő sem nagy tételben legyártani, sem kiosztani.
Király Béla továbbá tudományszervező munkát határozott meg az egyesület számára. Ezt a 2009-2013 között évente megrendezett, a témában tartott konferencia sorozattal, az ezeken elhangzott előadások alapján készült tanulmányokat magában foglaló, összesen öt konferencia kiadvánnyal valósítottuk meg. Az előadók meghívása során célunk volt, hogy minden alkalommal legyen az 1848-49-es nemzetőrséget bemutató előadás is. Fő célkitűzésünket, hogy az országos kitekintéssel bíró történészek mellett az minden megyéből megnyerjünk legalább egy-egy, a korszakkal foglalkozó történészt, levéltárost, sikeresen megvalósítottuk.
Vissza