1.072.883

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

Katolikus Kántor 1935. május

Egyházzenei Szemle/XXIII. évf. 5. szám - A Magyar Orsz. Katolikus Kántorszövetség hiv. közlönye

Szerkesztő
Budapest
Kiadó: Magyar Orsz. Katolikus Kántorszövetség
Kiadás helye: Budapest
Kiadás éve:
Kötés típusa: Tűzött kötés
Oldalszám: 14 oldal
Sorozatcím: Katolikus Kántor
Kötetszám:
Nyelv: Magyar  
Méret: 25 cm x 18 cm
ISBN:
Megjegyzés: Megjelenik minden hó 1-én hangjegymellékletekkel. Nyomatta: Mérnökök Nyomdája, Budapest.
Értesítőt kérek a kiadóról
Értesítőt kérek a sorozatról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

Részlet:
A kántori diploma és a kántori tekintély

A régebbi időkben, de még 25-30 évvel ezelőtt is a magyar kántor állása olyan jövedelmet biztosított, amelyből tisztességesen meg tudott élni.... Tovább

Előszó

Részlet:
A kántori diploma és a kántori tekintély

A régebbi időkben, de még 25-30 évvel ezelőtt is a magyar kántor állása olyan jövedelmet biztosított, amelyből tisztességesen meg tudott élni. Hasonlíthatatlanul előnyösebb helyzetben volt, mint mai kollégája. A stoláris jövedelem, a búcsúztató, igen sok helyen nemcsak megélhetését biztosította a kántornak, hanem olyan anyagi helyzetet teremtett, hogy az alig 6-8 ezer lelket számláló község kántora segédkántort is tarthatott. Nem azért, mintha egyedül nem tudta volna ellátni teendőit, hanem inkább azért, hogy faluban „főkántor úrnak" tiszteljék. Tartottak a kántortanítók is segédet, de ezek csak azért, hogy az iskolai tanítás alól magukat mentesítsék. A segéd tanított az iskolában, a kántortanító pedig a kántori teendőket végezte. Volt sok olyan nagyobb község, ahol a kántortanító 3-4 segédet is tartott.
Így idők folyamán kétféle segédkántorgárda alakult ki. Az egyik gárdához tartoztak a jobbhangú mesterlegényekből rekrutálódott kántorsegédek, akik előbb mint kántorgyakornokok, megtanultak a „helyi viszonyokhoz illően" temetni, búcsúztatni, sőt az öregebb segédtől az orgonán is elsajátítottak „pár fogást". Ezeket a „jól képzett" kántor gyakornokokat aztán az úgynevezett „szóló" kántorok alkalmazták segédnek. A másik gárdához tartoztak a tanítóképző-intézetekben 1-2 évet lehallgatott jelöltek, vagy legjobb esetben a képesített tanítok közül azok, akik a kántori teendőkben való jártasságot akarták megszerezni. Fizetésük a képzettségükhöz volt mérve, havonként 15-20 koronát és teljes ellátást kaptak. Mellékjövedelmüket egy-egy jól sikerült búcsúztató után a „borravaló" képezte.
Ezeknek a segédkántoroknak meglehetős nagy táborát egyházzenei szempontból a mai szemszögből nézve nem is bírálhatjuk el, mivel készültségük még abban az időbeni viszonylatban sem ütötte meg a legminimálisabb mértéket sem. Vissza

Tartalom

Serédi Jusztinián levele 65
A kántori diploma és a kántori tekintély 66
Katolikus egyházi zenénk 68
Demény Dezső C-dur miséjének bemutatója 72
Zenei mellékletünkről 72
Új művek 73
Válasz Szakolczay-Riegler Ernő hozzászólására 74
Elkészült a zagyvapálfalvai templom orgonája 75
Hangversenyek 76
Vegyes hírek 77
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem