Előszó
A biblia vagy Szentírás szent könyvek gyűjteménye, melyeket a Szentlélek sugalmazásából írtak. Maga ez a szó biblia a görögben könyveket jelent. Ezek Isten tanítását foglaljak magukban és elbeszélik, amit Isten miérettünk tett, kezdve a világ teremtésétől az apostolok cselekedeteiig. Az iskolai biblia, melyet a jelen évben tanulunk, csak rövid kivonata a nagy bibliának.
Azokat a bibliai könyveket, melyeket Krisztus előtt írtak, egy szóval ószövetségnek nevezzük. Számuk 45; legnagyobb részüket héber nyelven írták, még pedig Kr. e. körülbelül az 1500. évtől kezdve.
Jézus életét és tanítását először megírták: Máté apostol, Márk, Lukács és János apostol Ezek az evangélisták. Könyveiket evangéliumoknak hívjuk; „evangélium" a görögben „jó hírt" jelent. Mivel pedig Jézus tanítása s élete számunkra „jó hír", azért a könyveket is, melyek Jézusról szólnak, jó híreknek, vagyis evangéliumoknak nevezzük. Azokat a bibliai könyveket, melyeket az apostolok, illetőleg ezek tanítványai írtak, új-szövetségnek nevezzük. Számuk 27; egynek kivételével valamennyit görög nyelven írták, még pedig K. u. az I. században. - Az egész Szentírás tehát 72 könyvből áll. Csakhamar lefordították különféle nyelvekre.
(A biblia igazat mond.) Hogy a biblia igazat mond, azt Jézus is elismerte. Ő többször utalt az „írásokra" , vagyis a bibliára, melynek minden betűje teljesedésbe megy és őróla tesz bizonyságot. Az új-szövetségi könyveket is szavahihető emberek, t. i. részint Jézus tanítványai, részint az apostolok tanítványai írták meg, kik az apostoloktól hallották, amit Jézus tanított és cselekedett. Az apostolok nem könnyen hívő emberek voltak. Hitetlenségüket maga Jézus nem egyszer szemükre vetette.
Vissza