Előszó
Milyen gondolatok vezettek a jelen Erkölcstan megírásában, megmondja az első kiadás (1912) előszava:
1. E könyv a gyakorlati katholikus igazságról tartalmas, hű és éltető képet akar a lelkekbe...
Tovább
Előszó
Milyen gondolatok vezettek a jelen Erkölcstan megírásában, megmondja az első kiadás (1912) előszava:
1. E könyv a gyakorlati katholikus igazságról tartalmas, hű és éltető képet akar a lelkekbe oltani, és egyben arra vállalkozik, hogy a tanulókban fölkelti a Jézus Krisztus igéje és Egyháza iránti élő tiszteletet akkor is, ha az egyetemi években vagy azután veszik kézhez. Ezért tájékoztatást nyújtottam az összes jelentősebb erkölcsi kérdések és helyzetek számára, elsősorban a tanuló érdekkörében s a ma homloktérben álló föladatokban (önmegtagadás, szociális erkölcsi föladatok), de olyan kérdésekben is, melyek most még távolabb állanak ugyan a tanulótól, előbb-utóbb azonban állást kell foglalnia velük szemben.
Szabatossággal, alapossággal és tudományos becsületességgel tartoztam, úgy gondolom, a katholikus igazságnak is, meg nyilvános vallásoktatásunknak is; erről az oldalról sem szabad fogódzó pontokat nyujtanunk a radikális kritikának és anarchizmusnak, melynek szemében szálka a nyilvános vallásoktatás. Ugyanezért e könyvben is bőven szóhoz jutott az apologia; bár számot vetettem azzal a katholikus meggyőződéssel, hogy a mi etikánk elsősorban nem rendszer, hanem élet, s azért nem annyira a pöffeszkedő áltudomány sekélyes kritikájával szemben, hanem főként a jóra rest emberi természet szofisztikája ellen segítettem érvényre a diadalmas krisztusi életigéket.
2. A tanulhatóságot itt is különösen a koncentráció elvének egészben és a részekben való következetes keresztülvitelével, logikus egymásutánnal, a tartalomnak a tárgy jelentősége szerinti lépcsőzésével és következetes technikával iparkodtam emelni. Hogy ezen a téren milyen nehezen kezelhető az erkölcsi anyag, mely - mint az élet, melyet irányítania kell - gazdag tartalmával folyton átcsap a logikai és didaktikai szkémákon, jól tudják, akik maguk is próbálkoztak erkölcsi témák földolgozásával. Azok fogják is tudni méltatni azt a munkát, mely épen e tekintetben bele van fektetve a jelen könyvbe. Ez az erkölcstan jogot tart arra, hogy ne tekintsék theologiai kompendiumok kivonatának, hanem a katholikus erkölcstan tudatos didaktikai földolgozásának, mely azonban a theologia «tartalmából» bőven merít.
Vissza