Előszó
A Kataklizmák csapdája c. mű szerzői vitára és együttműködésre hívják a tudományos gondolkodókat, cselekvésre és versenyre ösztönzik az innovációra fogékony gazdasági szereplőket, meglévő erőforrásaik működtetésre buzdítják az önkormányzatokat, a civil szerveződéseket, a helyi közösségeket és szomszédságokat, az önnön sorsuk jobbításáért felelősséggel, vállalkozó módjára cselekedni szándékozó embereket.
A globalizáció és az azt támogató, felgyorsító műszaki-tudományos és technológiai forradalom az anyagi és kulturális javak előállításának és fogyasztásának, az állam és közigazgatás módszereinek robbanásszerű változásával jár, átalakítja a társadalmi-gazdasági szerkezetet - minden ember életét közvetlenül érinti itt és most.
Most dől el az is, hogy a többség haszonélvezője vagy vesztese lesz a közelmúltban megkezdődött, a jelenleg is zajló és a közeljövő legnagyobb változásainak. Ha a többség vesztes lesz, csak idő kérdése, hogy mikor válik vesztessé a haszonélvező kisebbség is.
A tudomány a gyakorlatból merítve és azt támogatva vizsgálja, hogy miként csökkenthetők a változásokból, a fejlődésből adódó kockázatok és veszélyek.
A TSR Modell gyakorlati megvalósítói és e mű szerzői szándéka egy nyílt kihívás a globalitást és lokalitást egymástól elválasztó, azokat szembe állító vagy egyiket-másikat különböző szempontból abszolutizáló nézetekkel szemben. Ugyanakkor állásfoglalás a szubszidiaritás követelményének érvényesítése, az erőforrások feltárása, azok mindenoldalú optimalizálása és hasznosítása mellett.
Az a meggyőződés vezeti a mű szerzőit, hogy a globalizáció keretei között kibontakozó, új minőségű együttműködési viszonyok ugyan állíthatnak csapdát, de elkerülhetővé is tehetik az emberi közösséget fenyegető kataklizmákat.
Vissza