Előszó
Előszó
Talán más szerzők is így vannak vele: a szerzői előszót a könyv megírása után hetekkel, kedves, de egyre türelmetlenebb szerkesztői noszogatásra készítik csak el. Higgyék el, nem könnyű „elengedni" egy könyvet, különösen azt, amelynek témája napról napra íródik, formálódik tovább a szerző munkája során - jelen esetben minden egyes azóta elemzett szakmai önéletrajzzal, lebonyolított állásinterjúval, kidolgozott AC-gyakorlattal, moderált szakmai konzultációval
Jópár éve dolgozom humánmenedzsment-szakértőként, számos - főként a telekom, IT, bank, biztosítás, közszolgáltatás szektorhoz tartozó - hazai és multinacionális vállalattal együttműködve. Személyzetfejlesztés, ezen belül toborzás és kiválasztás, képzés és szakképzés, illetve a teljesítménymenedzsment a szakterületem, de az utóbbi években mind többet foglalkozom a karriermenedzsmenttel is. Kezdetben nem volt ez több, mint izgalmas kirándulás, kitekintés a „szokásos" HR-es munkából.
Az apropóját az adta, hogy egy lovasbaleset következtében több hónapnyi pihenőre kényszerültem. Kezdetben elolvastam minden szebb napokra félretett könyvet, megnéztem egy csomó jó filmet, majd felkérésre ími kezdtem: először egy HR-eseknek szóló szakkönyvbe fejezetet az online toborzásról, majd egy pályakezdőknek szóló kiadványba cikket önéletrajzírásról, állásinterjúkról S igen, nagyjából ekkor fedeztem fel, milyen izgalmas feladat a potenciális pályázókat, interjúalanyokat tanácsokkal s még inkább kérdésekkel segíteni szakmai pályafutásuk elemzésében, karriercéljaik megfogalmazásában, karrierdossziéjuk összeállításában.
Minden egyes előadásban, személyes konzultáción, megválaszolt e-mallben, s itt, ebben a könyvben is ugyanazon sarkpontok mentén adtam, adok tanácsot: az embernek nem kell elnyernie minden állást, nem kell megfelelnie minden követelménynek, csak oda és arra a pozícióra pályázzon, amire mind képzettségét, szakmai kompetenciáját, mind személyes kvalitásait, értékrendjét tekintve megfelel. De ha pályázik, tegye felkészülten, szívvel-lélekkel, a legjobb formáját hozva.
Ha ezt az üzenetet sikerült átadnom, már nem marad más hátra, mint hogy megköszönjem mindazok segítségét, akik bíztatásukkal és munkájukkal hozzájárultak e könyv megszületéséhez.
Tóth Éva Mária
Vissza
Fülszöveg
MELYIK ÁLLÁST ÉRDEMES MEGPÁLYÁZNOM? TITKOLJAM EL, HOGY LÉTSZÁMLEÉPÍTÉS MIATT TÁVOZTAM AZ ELŐZŐ HELYEMRŐL? MIT JELÖLJEK MEG FIZETÉSI IGÉNYKÉNT? -^új munkahelyet keresve, pályamódosításra készülve bizonyára Önt is hasonló kérdések foglalkoztatják. Ám az álláskeresők többsége sok iskolát kijár; mire karrier-tanácsadással is foglalkozó humánmenedzsment-szakértőhöz fordulna. A szakmai önéletrajzok közt alig akad olyan, ami első ránézésre jól értelmezhető, ami a fontos üzeneteket hangsúlyozza, aminek reklám- és referenciaértéke van egyszerre. A motivációs levelekben gyakran sablonos mondatok és az önéletrajzból megismételt információk váltják egymást. A pályázatokban sok a „konzervdokumentum", amiket a jelentkező egyszer összerakott, aztán érdemi változtatás nélkül küld bárhová, s amelyek így valódi motiváció helyett inkább csak görcsös akarásról árulkodva alkalmatlanok arra, hogy a pályázó „kiragyogjon a kórusból". Pedig a hirdetésekre általában több száz jelentkezés érkezik be - és a...
Tovább
Fülszöveg
MELYIK ÁLLÁST ÉRDEMES MEGPÁLYÁZNOM? TITKOLJAM EL, HOGY LÉTSZÁMLEÉPÍTÉS MIATT TÁVOZTAM AZ ELŐZŐ HELYEMRŐL? MIT JELÖLJEK MEG FIZETÉSI IGÉNYKÉNT? -^új munkahelyet keresve, pályamódosításra készülve bizonyára Önt is hasonló kérdések foglalkoztatják. Ám az álláskeresők többsége sok iskolát kijár; mire karrier-tanácsadással is foglalkozó humánmenedzsment-szakértőhöz fordulna. A szakmai önéletrajzok közt alig akad olyan, ami első ránézésre jól értelmezhető, ami a fontos üzeneteket hangsúlyozza, aminek reklám- és referenciaértéke van egyszerre. A motivációs levelekben gyakran sablonos mondatok és az önéletrajzból megismételt információk váltják egymást. A pályázatokban sok a „konzervdokumentum", amiket a jelentkező egyszer összerakott, aztán érdemi változtatás nélkül küld bárhová, s amelyek így valódi motiváció helyett inkább csak görcsös akarásról árulkodva alkalmatlanok arra, hogy a pályázó „kiragyogjon a kórusból". Pedig a hirdetésekre általában több száz jelentkezés érkezik be - és a java csak aztán jön: interjúk, tesztek, próbamunkák, a titokzatos AC (az értékelő központ) és még sorolhatnánk.
A HVG Könyvek új kötete, a Karrieriskola hozzásegíti, hogy tudatos pályaépítővé váljon. Ismerje meg, melyik szakkifejezés mit takar; készüljön fel rá, hogy egy álláspályázat során tudása, képességei és készségei legjavát nyújthassa! Könyvünk segítségével - koronként eltérő aktivitással - folyamatosan jelen maradhat a munkaerőpiacon. Felismerheti, mérlegelheti és sikerrel kihasználhatja a személyes kompetenciáinak és aktuális igényeinek legjobban megfelelő lehetőségeket, amelyek az Ön számára az állásajánlatokban rejlenek.
Vissza