1.067.669

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

Karlsruhei térképek a török háborúk korából

Kriegskarten und Pläne aus der Türkenzeit in den Karlsruher Sammlungen

Szerző
Fordító
Grafikus
Lektor
Budapest
Kiadó: Magánkiadás
Kiadás helye: Budapest
Kiadás éve:
Kötés típusa: Fűzött kemény papírkötés
Oldalszám: 703 oldal
Sorozatcím:
Kötetszám:
Nyelv: Magyar   Német  
Méret: 30 cm x 21 cm
ISBN: 963-640-878-5
Megjegyzés: Fekete-fehér és színes reprodukcióval, fotóval gazdagon illusztrálva. Angol nyelvű előszóval. Megjelent 800 számozott példányban.
Értesítőt kérek a kiadóról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

Magyarország viharos történelme következtében kéziratos térképeinek többsége külföldi gyűjteményekben található. Bécs után a Rajna-parti Karlsruhe városa a leggazdagabb magyar vonatkozású... Tovább

Előszó

Magyarország viharos történelme következtében kéziratos térképeinek többsége külföldi gyűjteményekben található. Bécs után a Rajna-parti Karlsruhe városa a leggazdagabb magyar vonatkozású térképekben. A Badeni Tartományi Főlevéltár (Badisches Generallandesarchiv) és a Badeni Tartományi Könyvtár (Badische Landesbibliothek) a többszáz nyomtatott térkép mellett 407 színes, kéziratos rajzot őriz a török háborúk korából. Ebből 319 várrajz, 34 országtérkép, a többi menet-, tábor- és csatatérkép. Karlsruhe azért gazdag törökkori haditérképekben, mert a baden-badeni és baden-durlachi őrgrófok közül többen magas katonai rangot értek el el a török ellen harcoló hadseregekben. Badeni Hermann (Hermann von Baden), Badeni Lajos (Ludwig Wilhelm von Baden) és mások a magyarországi hadszíntereken 1526-1740 között hadmérnökeikkel többszáz térképet rajzoltattak, majd a hadjárat végén a színes ábrázolásokat hazavitték és családi gyűjteményükben helyezték el. Valószínű, hogy a térképszerető badeni uralkodók bécsi térképek másolásával is gazdagították könyvtárukat. A 19. században mind a nyomtatott, mind a kéziratos anyag állami kezelésbe került.
A magyar geográfusok közül először gróf Teleki Pál látogatta meg a karlsruhei gyűjteményeket. A térképek gazdagsága, szépsége annyira lenyűgözte, hogy elhatározta, feldolgozza az anyagot. Terve nem vált valóra, politikai pályája ezt megakadályozta. A munkát Teleki professzor tanársegéde, Glaser Lajos végezte el. Az 1933-ban kiadott katalógushoz (A karlsruhei gyűjtemények magyar vonatkozású térképanyaga) Teleki Pál írt előszót: „Az összes értékes térkép reprodukálása lehetetlen és ezért meg kellett elégednünk azzal, hogy a katalógushoz példaképpen adjunk néhány mellékletet." Tehát egy kitűnő címleírás született néhány térképmelléklettel. A második világháború után a Magyar Országos Levéltárat Maksay Ferenc számos másolattal gazdagította. A budapesti Hadtörténeti Térképtár és néhány más gyűjtemény is rendelkezik több karlsruhei térkép másolatával.
1971-ben jelent meg a Karlsruhei Levéltár katalógusa, amely a 407 magyar vonatkozású rajz címleírását is tartalmazza. Számos hibája ellenére kitűnő segítség az anyag megismeréséhez.
Három alkalommal kutattam Karlsruheban (1972, 1979, 1997). Sajnos az utolsó 28 évben a színes térképek sokat fakultak, néhánynak a jelmagyarázata olvashatatlanná vált. Itt másolatban adom közre mind a 407 kéziratos térképet, amely az 1913. évi magyar országhatáron belüli területek kartografálását öleli fel, kiegészítve a déli végvárvonal Szávától és Dunától délre eső várainak térképeivel. A rajzokat készítő hadmérnökök rendszerint anyanyelvükön írták meg térképeiket, a 407- ből 2 spanyol, 8 latin, 28 olasz, 30 francia, a többi 339 német névrajzzal készült. A szerző azzal kíván az olvasó, a kutató számára segítséget nyújtani, hogy a térképeken található összes szöveget közli magyar és német nyelven. A 407-ből több mint 200 térkép jelentős történelmi és földrajzi névanyagot tartalmaz, ami segít az események jobb megértésében, vitatott kérdések eldöntésében, a betemetődött várfalak azonosításában.
Ezúton köszönöm meg a Badeni Tartományi Főlevéltárnak, a Badeni Tartományi Könyvtárnak, a Magyar Országos Levéltárnak, a Hadtörténeti Térképtárnak, az Országos Széchényi Könyvtár Térképtárának a szakmai segítséget. Vissza

Tartalom

Ajánlás 4
Előszó 5
Vorwort 7
Foreword 9
Történelmi bevezető 11
A karlsruhei térképgyűjtemények keletkezése 14
A Badeni Tartományi Könyvtár 21
A térképek rajzolói 23
A karlsruhei térképek kutatása 29
A haditérképek feldolgozása 30
A térképek címleírása 32
Térképjegyzék 253
A karlsruhei térképek másolatai 260
Forrásmunkák 683
Rövidítések 684
Névmutató 685
Földrajzi nevek mutatója 689
Tartalomjegyzék 701

Kisari Balla György

Kisari Balla György műveinek az Antikvarium.hu-n kapható vagy előjegyezhető listáját itt tekintheti meg: Kisari Balla György könyvek, művek
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem