Előszó
A számítástechnika sokszor emlegetett rohamos fejlődése, terjedése e jegyzet sorsában is tetten érhető: 1993-ban még csak futó és - becsült igény hiányában - gyorsan elvetett ötletként merült fel megírása. 1995-ben jelent meg első kiadása, mikor becslések szerint a középiskolák tíz százaléka számára már elérhetőkké váltak a világhálózatok. 1998-ban (a mostani, második - jelentősen átdolgozott - kiadás megjelenésekor), a SuliNet program keretében, valamennyi középiskola és számos általános iskola (mintegy 1200 intézmény) rendelkezik teljes körű Internet eléréssel, sőt tervek szerint 2000-re minden általános iskolából (s ezáltal gyakorlatilag minden honi településről) elérhető lesz a Hálózat.
A ma diákjai hálózatokba kötött számítógépekkel ellátott munkahelyeken fognak dolgozni (vagy esetleg otthon); elérhetők lesznek számukra a legkülönfélébb információforrások, részben munkájukhoz, részben továbbképzésükhöz, részben mindennapi ügyeik intézéséhez. Meg kell tehát tanulniuk, hogyan válogathatnak az adat-rengetegben, értékelni kell tudniuk az információkat, dönteni értékes és értéktelen között. Az információ birtoklása megteremtheti a döntésekben való állampolgári részvétel valós lehetőségét is.
Füzetünk ebben a hihetetlenül felgyorsult világban (melyet neveznek posztindusztriális társadalomnak, a diszkontinuitás korának, vagy egyszerűen információs társadalomnak) való eligazodásban próbál segíteni, egy fontos eszköz megismertetésével.
Jegyzetünk szándékosan nem tankönyvszerű, inkább útikalauz: segít felfedezni egy új, ismeretlen világot, mely vélhetően sokak életét fogja alapvetően befolyásolni, megváltoztatni. Az expedícióhoz néhány tanács:
• A Hálózat állandóan és rohamosan változik, fejlődik, ezért minden nyomtatott forrás szükségszerűen hónapokkal, évekkel le van maradva - így a jelen munka is. Következésképpen:
• a Hálózat megismerésének legjobb forrása maga a Hálózat. Részben a gyakorlás révén, részben mert az aktuális, friss ismertetők tömkelege található meg rajta, néha bizony nehezen fellelhetően. De próbálkozzunk, kérdezzünk bátran, hiszen:
• a Hálózat használóinak legtöbbje szívesen segít (például egy levélbeli kérdésre adott válasszal), de ne felejtsük el, hogy az erőforrások nem korlátlanok, s működtetésük (még ha számunkra úgy tűnik is) nem ingyenes.
• Az állandó változások egy sajnálatos következménye: a hivatkozott „lelőhelyek" e jegyzet írásakor működtek, azonban nem biztos, hogy olvasásakor is így lesz!
Vissza