Előszó
A világ eseményeivel foglalkozó füzetsorozat kiadásának terveivel az Oxfordi Egyetemi Nyomda 1938 szeptemberében kezdett foglalkozni. München után a tervek megvalósítását elhalasztották, de 1939. áprilisában, amikor Hitler megszállta Csehszlovákiát, megindult a füzetsorozat kiadására irányuló gépezet.
E füzetek, melyek közül eddig több mint 65 szám jelent meg, nem hivatottak ara, hogy a Brit Kormány álláspontját tolmácsolják és azok megjelenését nem a Brit Kormány indítványozta. Mindazonáltal e füzeteket a legkiválóbb szakértők fémjelezték és íróikat vezető történészek, közgazdászok, nemzetközi jogászok és hasonló szakértők sorából szemelték ki.
E füzetek célja mindvégig az volt, hogy tárgyilagos képet nyujtsanak és nem hivatottak arra, hogy bármilyen személyes véleményért vagy elméletért síkraszálljanak.
Ennélfogva e füzeteket nem nevezhetjük a szónak rossz mellékízű és előítélettel átitatott értelmezésében "propagandának", jóllehet, ha a szót eredeti értelmében használjuk, vagyis ha az a "megismerésre méltó dolgok terjesztése" akkor e füzetek kétségtelenül propagandistának minősülnek. E füzetek szerzői tényekkel foglalkoznak mint pl. Németország vereségével az elmult világháborúban, Németország "Lebensraumra" való igényével, a német fajelmélettel, a Brit Irodalom természetével és közigazgatásával, vagy a Nagybritánnia által 1914-18-ban alkalmazott blokád tényeivel. Amit a szerzők e kérdésekben állítanak nem pusztán személyes vélemény, hanem olyan tényállítás, melyet a legmagasabb rendű okmányi bizonyítékokkal támasztanak alá. Minden egyes füzet a maga tárgykörében megbízható ismereteket terjeszt és célja nem az, hogy a kormány megpróbálja meggyőzni az olvasókat politikájának bölcs vagy igazságos voltáról.
Az elmult világháborúban egy rövidebb Oxfordi Füzetsorozatot adtak ki, melynek teljes eladási példányszáma csak 500.000-t ért el. A jelenlegi sorozat megjelenésének öt éve alatt 1944-ig elképesztő számot: 5.000.000 példányszámot ért el. Ez az eladási példányszám a füzet 26 nyelven megjelent kiadásaira vonatkozik és azt jelenti, hogy öt éven át a hét minden napján, vasárnapot is beleértve, világszerte 3000 példányt adtak el.
A háború kezdetéig 13 füzet került kiadásra, melyekből 250.000 példányt adtak el, sokat még Németországban is. 1940 végére az eladás üteme erősen meggyorsult és a füzeteket francia, spanyol, portugál, olasz, német, svéd, norvég, holland, görög, lengyel, szerb, bolgár, arab, héber, kínai, japán valamint kilenc különböző indiai nyelvre lefordították. Az Egyesült Államok, Kanada, Ausztrália és India számára külön kiadásokat nyomtattak. Említésreméltó, hogy bár 1940 óta az új füzeteknek a sorozathoz való csatolása lassúbb üteművé vált, 1942 óta a füzetek eladási száma állandóan növekedett.
1943-ban megindították az Oxfordi füzetek egy társkiadványainak sorozatát Nagybritannia belső kérdéseiről. E füzetek Nagybritannia újjáépítésének hátterével foglalkoznak és az eddig megjelent kiadványokat ugyanaz a szigorú tárgyilagosság jellemzi, amely az eredeti sorozatot, melynek e füzet egyik kiadványa, olyan értékessé tette.
Vissza