Előszó
A kiadó előszava.
Kálvin János a magyar theologiai irodalomban mint írás-magyarázó mind ez ideig ismeretlen volt. Theologiai tanárok és képzettebb lelkipásztorok a latin és más idegen nyelvű kiadásokon át bizonyára hasznosították Kálvin gazdag tartalmú írásmagyarázatát, de egyetemes hatóerővé a magyar igehirdetésben még nem tudott válni.
A reformáció alapművének Kálvin Institucióját tekintik. Nem szabad azonban megfeledkeznünk arról; hogy az Institució is voltaképpen a theologiai gondolkozás rendszerébe összefogott igehirdetés, melynek tartalmi szálai a Szentírás igéjében gyökereznek. Instituciója éppúgy igehirdetés, mint prédikációi vagy írásmagyarázatai. Minden írásában az Ige szólal meg, ő annak csak hű, alázatos és hihetetlenül termékeny tolmácsa.
Külső tekintetre is meglepő Kálvin igehirdetői munkássága. Eltekintve értekezéseitől, vitairataitól, konfesszióitól, beszédeitől, törvénytervezeteitől, kátéitól, leveleitől és az Instituciótól, bámulatra méltó munkásságával találkozunk az írásmagyarázat terén is. Magyarázatot írt Mózes, Józsué, Zsoltárok, Ézsaiás, Jeremiás, Ezékiel, Dániel, Hózseás, Kispróféták könyvéhez. Végig magyarázta az Újszövetséget a II. János levele és a Jelenések könyve kivételével. Mindezt részben az általa alapított genfi akadémián hallgatóinak, részben a Péter templomban genfi hiveinek. Örök minta minden egyes darab az örökkévaló Ige hirdetésére.
Kálvin írásmagyarázatának belső tartalmával sorra-sorra megismerkednek az olvasók. Mint általános jellemző vonást említem meg, hogy Kálvin az ő írásmagyarázatában minden pillanatban Isten üzenetének a tolmácsolását végzi. Alázatosan meg-hallgatja, amit neki Isten mond és azt érthetően, tömören, felesleges szószaporítás nélkül a maga hűségében tovább mondja. Magyarázatáról azt mondhatnám, hogy dogmatikus, ami alatt azt értem, hogy mindig Isten abszolut kijelentésére tekint S ezt igyekszik érthetővé és egyedülvalóvá tenni kapcsolatban a valóságos élettel. Ez a magyarázási eljárás tömörséget és örök értéket biztosít Kommentárjának. Az egyes verseket sohasem szakítja ki a magyarázott rész egyetemes gondolatköréből vagy a Kijelentés összefüggéséből. A Kijelentés összefüggésében és a Kijelentés feltétele alatt magyaráz.
Vissza